Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Szczecinka korygują deklaracje emisyjności. Teraz palą węglem [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Archiwalne zdjęcia węgla na składzie przy ulicy Wiśniowej w Szczecinku
Archiwalne zdjęcia węgla na składzie przy ulicy Wiśniowej w Szczecinku Rajmund Wełnic
Po wprowadzeniu dodatku węglowego mieszkańcy Szczecinka – i nie tylko – korygują deklaracje co źródłach ciepła swoich domów i mieszkań.

Chodzi 3 tysiące złotych tzw. dopłaty węglowej dla gospodarstw domowych ogrzewanych głównie węglem. Wniosku do ośrodków pomocy można składać od 17 sierpnia i od tego samego dnia w urzędach miast i gmin zaczęły się pojawiać osoby korygujące swoje deklaracje o o źródłach ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Przypomnijmy, że złożenie tej deklaracji – na co czas był do końca czerwca – jest warunkiem otrzymania dopłaty węglowej. Sęk w tym, że w deklaracji trzeba zaznaczyć, że głównym źródłem ciepła jest węgiel, brykiet lub pellet. Opalając np. samym drewnem jednorazowego świadczenia 3 tys. zł nie otrzymamy.

CZYTAJ TEŻ:

- Od 17 sierpnia każdego dnia mamy od 5 do 10 osób, które korygują deklaracje CEEB –

mówi Tomasz Wajsowicz z referatu ochrony środowiska Urzędu Miasta w Szczecinku. Głównie właśnie zmieniając źródło ciepła z drewna na węgiel. Do tego dochodzą nowe deklaracje, które wciąż – mimo upływu terminu – są składane. Na dziś do systemu w szczecineckim ratuszu wprowadzono 4460 deklaracji do CEEB (sporo na to czeka, bo na dziś obsługa ewidencji to główne zajęcie referatu, a urzędnicy mają pół roku na wprowadzenie danych do systemu).

Nie inaczej jest w innych gminach.

- Szacujemy, że w czerwcowym terminie złożenia deklaracji zmieściło się około 80 procent mieszkańców gminy Czaplinek –

mówi Katarzyna Trzcińska, inspektor ds. ochrony środowiska czaplineckiego ratusza. To ponad 2 tysiące dokumentów. Przez dwa sierpniowe tygodnie od chwili rozpoczęcia przyjmowania wniosków o wypłatę dodatku węglowego urząd przyjął około 200 korekt deklaracji CEEB. - Z tego 90 procent zmienia źródło ciepła z drewna na węgiel – mówi nasza rozmówczyni.

Samorządy publikują komunikat Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego przypominający obywatelom, że jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa – nie z uwagi na popełnioną pomyłkę – lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia. - Prawidłowość deklaracji mogą sprawdzić osoby upoważnione przez gminy, wymienione w uchwale antysmogowej oraz programach ochrony powietrza – pisze GUNB. - Właściciele i zarządcy zobowiązani są ustawowo do zapewnienia (co najmniej jednej w roku) kontroli stanu technicznego przewodów kominowych, podczas której będą również weryfikowane źródła ciepła.

Na dziś gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ciepła jest węgiel, brykiet lub pellet ma prawo do jednorazowego świadczenia 3 tys. zł. Bez kryterium dochodowego, ale tylko na jedno gospodarstwo domowe związane z miejsce zamieszkania (a nie np. także na dom letniskowy).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto