Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec Szczecinka oszukany "na piłkarza" przez internetowych szalbierzy

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Mieszkaniec Szczecinka padł ofiarą oszustów internetowych
Mieszkaniec Szczecinka padł ofiarą oszustów internetowych archiwum
50 tysięcy złotych stracił mieszkaniec Szczecinka skuszony przez oszusta oferującego inwestycję w kryptowaluty.

- Wszystko zaczęło się od kliknięcia w banner reklamowy na stronie internetowej – starszy aspirant Anna Matys, rzeczniczka prasowa komendy policji w Szczecinku mówi, że 67-letni mieszkaniec Szczecinka skuszony ofertą szybkiego zarobku podał swój numer telefonu w formularzu kontaktowym.

Zapewne nie podejrzewał, że już wtedy wpadł w sidła oszustów obiecujących zyski z inwestowania w kryptowaluty. Z reklamy pewnej firmy, z której wynikało, że kupując kryptowalutę w szybko można zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Reklama opatrzona zdjęciem znanego piłkarza wzbudziła ciekawość, 67-latek kliknął ikonę, a następnie wpisał swój numer telefonu w formularzu kontaktowym.

Jeszcze tego samego dnia zadzwoniła do niego mówiąca ze wschodnim akcentem kobieta. Przekazała telefon rzekomemu analitykowi giełdowemu specjalizującemu się w inwestowaniu w kryptowaluty, który zachęcał, by na początek zainwestował drobną sumę pieniędzy. - Mężczyzna postanowił spróbować i wpłacił 250 dolarów amerykańskich – dodaje Anna Matys. - Mężczyzna mówił, że bitcoin ma teraz dużą wartość i zachęcał, żeby zainwestował większą kwotę.

Polecił również, żeby zainstalował na swoim komputerze program umożliwiający zdalną obsługę pulpitu, a następnie zalogował się do swojego banku. Dzięki temu „analityk” sprawdził, ile mężczyzna ma pieniędzy na koncie. I skutecznie zachęcił do ich zainwestowania w bitcoin. W ten sposób mężczyzna stracił 50 tys. zł.

Mieszkaniec Szczecinka udostępnił skan swojego dokumentu tożsamości oraz dane dotyczące karty bankomatowej, które miały posłużyć w procesie weryfikacji. Z uwagi na przedłużający się proces weryfikacji analityk zasugerował by dokończyć proces następnego dnia. Jednak w tym czasie z pokrzywdzonym skontaktował się przedstawiciel banku, który chciał zweryfikować zlecone transakcje oraz poinformował, że mężczyzna mógł paść ofiarą oszustwa.

Oszukany mężczyzna nie jest jedyną osobą w naszym regionie, która w taki sposób straciła swoje pieniądze. - Pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwem to często osoby w średnim wieku, które powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych, a mimo to oszustom udaje się ich okradać – mówi Anna Matys. - Ostrzegamy przede wszystkim przed zagranicznymi firmami oferującymi handel kryptowalutami. Działalność maklerska, brokerska w tym zakresie powinna zbyć zarejestrowana w Polsce w ewidencji działalności gospodarczej i poprzedzona uzyskaniem zezwolenia od Komisji Nadzoru Finansowego.

Inwestycje w kryptowaluty lub na rynkach Forex, co do zasady są legalne. - Jednakże, zanim zaczniemy inwestować warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności – mówi rzeczniczka. - Podstawową zasadą jest, że można dużo zyskać, ale też można wszystko stracić. Nie ma zysków bez ryzyka, a w tym przypadku ryzyko jest bardzo wysokie. Rzekome ułatwienia w inwestowaniu na tych rynkach wykorzystują przestępcy, którzy oferuję pośrednictwo w takich inwestycjach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto