Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Milionowy e-pacjent w Szczecinku. Wizyta wiceministra [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Pani Jolanta otrzymała swoją pierwszą e-receptę u dr Danuty Dadasiewicz
Pani Jolanta otrzymała swoją pierwszą e-receptę u dr Danuty Dadasiewicz Rajmund Wełnic
Pacjent numer milion w Polsce, któremu wystawiono elektroniczną receptę zgłosił się do gabinetu dr Danuty Dadasiewicz ze Szczecinka.

Z tej okazji do poradni rodzinnej Vital prowadzonej przez doktor Danutę Dadasiewicz zawitali niecodzienni goście – wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński i szef zachodniopomorskiego NFZ Dariusz Ruczyński. Oficjele wręczyli kwiaty pani doktor i serdecznie jej dziękowali: - Cieszę się, że milionowy pacjent po e-receptę zgłosił się do lekarza rodzinnego, bo to oni wystawiają 80 procent recept w naszym kraju i są fundamentem naszego systemu opieki zdrowotnej – mówił wiceminister i zachęcał kolejnych lekarzy, aby wchodzili do programu, a pacjentów, aby zakładali internetowe konta pacjenta, które ułatwiają korzystanie nie tylko z e-recept. Które zresztą od stycznia przyszłego roku będą obowiązkowe.

Dr Danuta Dadasiewicz mówi, że elektroniczne recepty wystawia, gdy tylko to było możliwe, czyli od ponad dwóch miesięcy. – Jestem zachwycona, nie wahałam się ani chwili, choć pracuję w zawodzie 40 lat to nie obawiam się nowości technologicznych – pani doktor mówi, że komputer od początku XX wieku towarzyszy jej w gabinecie, a od dwóch lat wystawia, już dziś obowiązkowe, e-zwolnienia lekarskie.

Jak to wygląda w praktyce? W gabinecie nie utrzymujemy już wypisanej ręcznie (to już rzadko) czy wydrukowanej recepty z nazwami leków, a jedynie karteczkę z kodem kreskowym. Udajemy się z tym do apteki, gdzie farmaceuta czytnikiem rozszyfrowuje kod i wydaje nam – po podaniu numeru PESEL – przepisane medykamenty. Bez ryzyka pomyłki czy trudności z rozszyfrowaniem nazwy leku.

Ale najważniejszy jest wygoda. – E-recepta znacznie skraca czas wypisania leków, mamy teraz mniejsze kolejki – dr Danuta Dadasiewicz mówi, że nie marnuje też stosu papieru i tuszu do drukarki.

Ba, w wypadku chorób przewlekłych i zażywania stale leków nie jest nawet wymagana wizyta w przychodni. – Wystarczy do nas zadzwonić, a drogą elektroniczną przekażemy do apteki niezbędne informacje – Ewa Bednarska, pielęgniarka z NZOZ Vital. – Chory lub ktoś bliski idzie to apteki, wyświetla kod na ekranie telefonu i może odebrać leki.

Wcześniej jednak pod adresem pacjent.gov.pl trzeba założyć bezpłatne Internetowe Konto Pacjenta, co można zrobić chociażby przez strony bankowości internetowej. IKP umożliwia także dostęp do swoich danych medycznych, historię leczenia, sprawdzić dawkowanie przepisanych leków czy w niedalekiej przyszłości zaplanowane i zrealizowane wizyty w ramach wprowadzanego niebawem e-skierowania do lekarzy specjalistów.

Do tej pory w Polsce wystawiono około 5 milionów e-recept, z czego na Pomorzu Zachodnim 335 tysięcy. W województwie wystawia je już około 200 placówek, w całym kraju ponad 13 tysięcy lekarzy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Milionowy e-pacjent w Szczecinku. Wizyta wiceministra [zdjęcia] - Szczecinek Nasze Miasto

Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto