Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mocny akcent na koniec wakacji, czyli Dary Lasu w Szczecinku [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Tak bawiono się podczas Darów Lasu w zeszłym roku
Tak bawiono się podczas Darów Lasu w zeszłym roku Rajmund Wełnic
Leśnicy już dziś zapraszają na wielkie wydarzenie kończące wakacje, czyli Dary Lasu, które zwieńczy występ Patrycji Markowskiej i Darii Marx. Zapraszamy w sobotę, 3 września.

Rezerwujcie sobie pierwszą sobotę września (3 września) na przyjazd do Szczecinka. Tego dnia – 3 września – plac koncertowy przy ulicy Kołobrzeskiej wezmą we władanie leśnicy. Dary Lasu to sztandarowa impreza szczecineckich leśników i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Impreza, która mimo ledwie kilkuletniej tradycji, bardzo przypadła do gustu mieszkańcom, którzy wyglądają jej kolejnych edycji.

Marek Stasiuk, rzecznik prasowy RDLP, głównego organizatora imprezy: - Przedsięwzięcie ma charakter wielowymiarowy: edukacyjny i promocyjny – mówi. - Las przyczynił się w znacznym stopniu do osiągnięcia istniejącego poziomu życia w cywilizowanym świecie. Jego funkcje zmieniały się w czasie, ale zawsze były bardzo ważne dla rozwoju materialnego i kulturalnego społeczeństwa. Dziś las jest miejscem powszechnie dostępnym, w którym możemy realizować swoje sportowe pasje i wypocząć. Wciąż pozostaje obiektem zainteresowań społeczeństwa. Dlatego przygotowaliśmy specjalna strefę, która przybliży zagadnienia związane z lasem i gospodarką leśną.

Okazuje się bowiem, że chociaż żyjemy wśród lasów, ba często w nich bywamy dla relaksu czy chociażby na grzybach, to o gospodarce leśnej, wpływie lasów na nasze codzienne życie i o służbie leśników, której efekty mierzy się pokoleniami, wiemy niewiele. - Las to nieocenione bogactwo darów przyrody – mówi Marek Stasiuk. - Dostarcza drewna, owoców, ziół, grzybów i jest miejscem życia dzikich zwierząt. Kształtuje i wpływa na warunki środowiska przyrodniczego. Reguluje stosunki wodne, zmniejsza erozję gleb, reguluje wahania temperatury, chroni przed wiatrem.

Nazwa imprezy dobrze oddaje to czym darzy nas las. Ale nie samą teorią żyje człowiek, więc dary lasy będzie można dotknąć, powąchać a nawet zjeść.

Program sierpniowego święta lasu jest niezwykle bogaty. Zapraszamy na warsztaty wikliniarskie, budowania instrumentów etnicznych, zbijania schronów dla nietoperzy, tworzenia hoteli dla owadów i montowania budek lęgowych. Czynna będzie leśna ścieżka sensoryczna, a uczniowie Technikum Leśnego w Warcinie dadzą pokaz robienia kłody bartnej, czyli ula dla pszczół w pniu drzewa. Będzie także można skosztować miodów oraz ziół, odwiedzić wystawy entomologiczną, historia leśników w obiektywie i plenerową ekspozycję „Mieszkańcy naszych lasów”.

Smakowicie zapowiada się strefa kulinarna. – Mocno promujemy dziczyznę, skarb naszych lasów – Marek Stasiuk mówi, że będzie nie tylko okazja do degustacji smakołyków, ale też zakupu. Dziczyzna to bowiem nie tylko kiełbasa: na miejscu będzie można skosztować gulaszu, różnych wyrobów wędliniarskich, czy burgera.
Na gości czeka też niecodzienne zajęcie w postaci jesiennego poszukiwania szkodników pierwotnych sosny, malowania owadów, czy młotkowania roślin na torbach bawełnianych. Oprócz tego najmłodsi będą mogli pomalować twarz, wziąć udział w licznych konkursach, kwizach i grze „Leśny odkrywca” i plenerowych grach wielkoformatowych, czy odwiedzić ekokino. Ciekawie zapowiada się przelot śmigłowca Mi-2 i samolotu Dromader pokaz gaszenia pożarów z wysokości w ich wykonaniu – na ziemi zaś będzie można z bliska przyjrzeć się sprzętowi przeciwpożarowemu.

Na wszystkich zaś będą czekać liczne stoiska z rękodziełem haftem, wiankami, wikliną, świeczkami, herbatą i mazidłami. Interesująco zapowiadają się pokazy psów myśliwskich i ptaków drapieżnych i próbka umiejętności drwali. Obecni będą przedstawiciele branży budowlanej, producenci wyrobów z drewna i produktów naturalnych, rzemieślnicy oraz firmy i instytucje opierające swoją działalność o środowisko naturalne. Swoje stoiska przygotowują także przedstawiciele branży turystycznej i handlowej.

Nie zabraknie atrakcji muzycznych. Wystąpią lokalne zespoły, a także zespół trębaczy leśnych. Gwiazdami wieczoru będą Daria Marx, którą znamy z przeboju „Paranoja” i która o włos przegrała nominację na konkurs Eurowizji z Krystianem Ochmanem oraz rockmenka Patrycja Markowska.

Wszystko zacznie się już w godzinach porannych do biegów, których meta znajdzie się na Darach Lasów, ale już od wczesnych godzin przedpołudniowych na Kołobrzeskiej dziać się będzie bardzo wiele – bramy placu przy Kołobrzeskiej będą otwarte od godziny 11. Oficjalne otwarcie w samo południe. Wydarzenia festynowe zakończą się do godziny 16:30, gdy nastąpi krótka przerwa na próby wykonawców. Leśnicy – wraz z wspomagającymi ich Samorządową Agencją Promocji i Kultury oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji - zapraszają więc na sobotę, 3 września. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Koncerty gwiazd zaplanowano na godziny od 18 do 21.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto