Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowa Kapela Bandurzystów im. Hryhorija Majborody zagra w Szczecinku i w Sławnie

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Narodowa Kapela Bandurzystów
Narodowa Kapela Bandurzystów archiwum zespołu
Narodowa Kapela Bandurzystów im. Hryhorija Majborody z Ukrainy wystąpi w Szczecinku. Ukraińcy chcą w ten sposób podziękować za pomoc, jaką Polacy udzielają narodowi walczącemu z rosyjską agresją.

- W poniedziałek (16 stycznia) będziemy gościć w Szczecinku Narodową Kapelę Bandurzystow im. Hryhorija Majborody z świąteczno-noworocznym programem –

zaprasza Włodzimierz Fil, przewodniczący koła Związku Ukraińców w Polsce z Białego Boru. Charytatywny koncert rozpocznie się o godzinie 17 w kinie Wolność i będzie formą podziękowania Polsce i Polakom za wsparcie udzielane Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy od początku pełnowymiarowej agresji Rosji na Ukrainę. Koncert objęty został patronatem starosty szczecineckiego i burmistrza Miasta Szczecinek. Organizatorami koncertu są SAPiK i Związek Ukraińców w Polsce.

Kapela zagra także w Sławnie (piątek, 13 stycznia) o godzinie 18 w Sławieńskim Domu Kultury.

Początki Narodowej Kapeli Bandurzystów sięgają 1918 roku, kiedy to Wasyl Jemeć założył kapelę w Kijowie. W 1925 roku powstała Kapela w Połtawie (Wołodymyr Kabaczok), aby w 1935 roku połączyć się w jeden zespół. Podczas II wojny światowej Kapela pod kierownictwem Hryhorija Kytastego emigruje do USA, gdzie do dzisiaj działa jako Ukraińska Kapela Bandurzystów USA im. Tarasa Szewczenki z siedzibą w Detroit. W Ukrainie powojennej (radzieckiej) Kapela Bandurzystów wznowiła pracę w 1946 roku pod kierownictwem Oleksandra Minkiwskiego. Od roku 2009 zespołem kieruje Jurij Kuracz. Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy to zespół ponad 50 zawodowych bandurzystów, będących równocześnie chórzystami i solistami. 

Sama bandura z kolei to ukraiński instrument ludowy, który jest bardzo symboliczny. Był wzorowany na kobzie ukraińskiej. To właśnie wędrujący od wsi do wsi kobziarze przekazywali pieśniami informacje o zwycięskich bitwach czy wyprawach kozackich. Także dzięki nim przetrwały pieśni ludowe. W latach 30. XX wieku byli prześladowani. Granie na bandurze i włóczenie się od wsi do wsi groziło aresztowaniem, a nawet śmiercią. Bandura stała się więc symbolem narodowym Ukrainy.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto