Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowita, ponad tysiącletnia figurka Matki Bożej Bardzkiej to największa atrakcja Barda

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Figurkę Matki Bożej Bardzkiej znajdziesz w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie
Figurkę Matki Bożej Bardzkiej znajdziesz w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie Dariusz Gdesz
Niewielka, mierząca zaledwie 43 centymetry figurka Matki Bożej Bardzkiej to największa atrakcja sakralna Barda. Znaleźć można ją w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie. Jest to najstarsza na Dolnym Śląsku rzeźba romańska, tzw. Madonny Tronującej. Jej powstanie datuje się na około 1011 rok.

Spis treści

Matka Boża Bardzka. Znajdziesz ją w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie - mapa i dojadz

Zdaniem wielu Matka Boża Bardzka to najstarsza drewniana rzeźba religijna w Polsce. Jej powstanie datuje się na około 1011 rok. Wykonana z lipowego drewna figurka, mierzy niewiele ponad 43 cm i przedstawia Maryję z Dzieciątkiem, która siedzi na tronie. Matka Boża w prawej ręce trzyma królewskie jabłko. Dzieciątko, które siedzi na jej kolanach, lewą rączką podtrzymuje księgę, a prawą podnosi w geście błogosławieństwa.

Matka Boża Bardzka charakteryzuje się tajemniczym uśmiechem, przez co często nazywana jest "Madonną uśmiechniętą". W jej górnej części znajduje się siedem rzędów lider, jednak do dziś nikt nie był w stanie odgadnąć ich znaczenia.

Rzeźbę Matki Bożej Bardzkiej znajdziesz w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie. Zobacz na naszej mapie poniżej, jak dojechać do tego miejsca.

Matka Boża Bardzka - legenda

Legenda głosi, że figurka Matki Bożej Bardzkiej powstała po objawieniu się Matki Bożej pewnemu młodzieńcowi, który na jej prośbę umieścił podobiznę Marii w kapliczce. Do tej pory nie ustalono jednak, kto jest dziełem figury i kiedy dokładnie powstała.

Wiadomo natomiast, że pierwsze wzmianki o kulcie maryjnym w Bardzie pochodzą już z 1270 roku. Oczywiście za sprawą cudownej figurki, którą znaleźć można w tamtejszej bazylice. Już wtedy istniał zwyczaj całowania figury przez pielgrzymów, który zresztą przetrwał do dziś. Po każdej niedzielnej Mszy Świętej, rzeźbę Matki Bożej Bardzkiej zdejmuje się z ołtarza i podaje pielgrzymom do ucałowania.

Jeśli chcesz uczestniczyć w mszach, zobacz poniżej, w jakich godzinach możesz w nich uczestniczyć.

Msze święte w niedziele i święta obowiązkowe:

  • 7:30,
  • 9:30,
  • 11:00 (suma),
  • 18:00

Msze święte w dni powszednie: 7:00 i 18:00

Cuda wokół figurki Matki Bożej Bardzkiej

Trzeba przyznać, że figurka Matki Bożej Bardzkiej miała burzliwe dzieje i kilkukrotnie zmieniała swoje miejsce. Pierwszy raz w 1425 roku, kiedy to wojska husyckie wkroczyły do Barda, miejscowy proboszcz wywiózł ją do Kłodzka. Kiedy zniszczony w wyniku rejzy kościół odbudowano, Matka Boża Bardzka wróciła na swoje miejsce. Później wywieziono ją do Kamieńca Ząbkowickiego i ponownie do Kłodzka. Za każdym razem Maryja wracała jednak do Barda.

Kiedy w 1525 roku w mieście wybuchł potężny pożar, trawiący także kościół, wydawało się, że Maryja spłonie. Na pomoc pospieszył jeden z zakonników, który próbował wydostać ją z kościoła. Niestety spadł na niego płonący strop. Kiedy następnego dnia współbracia znaleźli jego zwęglone szczątki, okazało się, że Maryja z Dzieciątkiem nie została naruszona.

Nieco ponad 200 lat później wybuchł kolejny pożar. Był tak potężny, że według źródeł roztopił dzwony kościelne, jednak wnętrze świątyni i figurka ocalały. Uznano to za kolejny cud.

Zajrzyj do naszej galerii i zobacz zdjęcia figurki, a także bazyliki w Bardzie:

Figurkę Matki Bożej Bardzkiej znajdziesz w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie

Niesamowita, ponad tysiącletnia figurka Matki Bożej Bardzkie...

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto