Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewelacyjne zdjęcia powojennego Szczecinka, Drawska, Świdwina, Czaplinka i Złocieńca

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Świdwin, brama, lata 40 XX wieku
Świdwin, brama, lata 40 XX wieku Instytut Zachodni Poznań
Bezcenne zdjęcia miast i miasteczek Pomorza Zachodniego z czasów tuż powojennych zachowały się w archiwum Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

To zbiór kilku tysięcy fotografii wykonanych głównie w latach 40. i 50. XX wieku w celu dokumentacji zniszczeń wojennych i zabytków na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Zdjęcia te są niezwykle rzadko publikowane, część zapewne po raz pierwszy. Dzięki uprzejmości naukowców z Instytutu Zachodniego możemy je premierowo zaprezentować mieszkańcom regionu.

Są wśród nich ujęcia wszystkich ważniejszych miast Pomorza Zachodniego, jest i Szczecinek, choć tylko na trzech fotografiach przedstawiających XVI-wieczną wieżę pokościelną św. Mikołaja ,najcenniejszy zabytek architektury miasta.

CZYTAJ TEŻ:

Unikatowe są także ujęcia Czaplinka, Drawska Pomorskiego i Złocieńca z miast Pojezierza Drawskiego. Wrażenie robią symboliczne fotografie Świdwina, w którym niemalże wśród dymiących jeszcze powojennych wraków trwają prace polowe wykonywane jeszcze przez żołnierzy polskich z oddziałów gospodarczych. Wkrótce za nimi – a często walczący o te ziemie żołnierze wracali jako osadnicy wojskowi – pojawili się repatrianci z Kresów Wschodnich, czy też szukających życiowych szans mieszkańcy centralnej Polski. Zaczynał się polski rozdział historii Pomorza Zachodniego…

Całe Archiwum Ziem Zachodnich i Północnych składa się ze zbioru fotografii oraz pamiętników osadników, które spływały na konkursy organizowane przez Instytut Zachodni od 1956 r. - Dzięki projektowi realizowanemu przez Instytut Zachodni w latach 2013-2017 zbiory te zostały zdigitalizowane i są dostępne w wersji cyfrowej – czytamy na stronie IZ. - Zdjęcia Warmii i Mazur, Pomorza Zachodniego, Ziemi Lubuskiej i Śląska były wykonywane w latach 40. i 50. w trakcie wypraw terenowych pracowników Instytutu na Ziemie Odzyskane, czyli dawne obszary Niemiec, przyłączone po II wojnie światowej do Polski.

I dalej: - W czasie tych podróży zbierano materiał do publikacji o poszczególnych regionach, które ukazywały się w serii „Ziemie Staropolski”.
Fot. Instytut Zachodni Poznań

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto