Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy blok na ulicy Polnej. Z myślą o seniorach [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Budowa osiedla na Polnej
Budowa osiedla na Polnej Rajmund Wełnic
Budynek rodzinny z mieszkaniami dla osób starszych powstanie przy ulicy Polnej w Szczecinku.

To w Szczecinku absolutna nowość, a i skali kraju wciąż spora innowacja. – Zleciliśmy przeprojektowanie gotowej już od jakiegoś czasu dokumentacji bloku mieszkalnego przy ulicy Polnej (chodzi o teren przez komendą policji – red.), aby na parterze urządzić tzw. mieszkania chronione – mówi burmistrz Szczecinka Daniel Rak.

Przypomnijmy, że początkowo Zakład Gospodarki Mieszkaniowej miał tu postawić kolejny budynek wielorodzinny – na Polnej na terenach po jednostce wojskowej w minionych latach spółka miejska postawiła już mini-osiedle: dwa bloki wybudowane w formule towarzystwa budownictwa społecznego i dwa jako developer. Oprócz tego pobliski magazyn powojskowy adaptowano niedawno na mieszkania komunalne.

Gotowy projekt budowy kolejnego bloku czekał w kolejce na realizację, ale nowy burmistrz podjął decyzję, aby zmienić nieco jego koncepcję i przeznaczyć parter na tzw. mieszkania chronione. – Są to niewielkie lokale, kawalerki z aneksem kuchennym przystosowane do potrzeb osób starszych, wymagających opieki – burmistrz Daniel Rak tłumaczy, że Szczecinek potrzebuje takich mieszkań dla coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa. – Idea mieszkań chronionych, czy też wspomaganych jest taka, aby osoby wymagające wsparcia z racji wieku miały zapewnioną całodobową opiekę. Powstanie także świetlica, w której będą mogli się co lokatorzy spotykać. Ale nie ma to być coś w rodzaju domu opieki, na wyższych konsygnacjach będą normalne mieszkania dla rodzin. Chodzi, aby seniorzy funkcjonowali w społeczności lokalnej, aby mieli kontakt z sąsiadami i utrzymywali więzi międzyludzkie.

Zmiany projektu są więc poważne, ale prace posuwają się do przodu. – Architekt skończył już przeprojektowywać parter, bierze się za wyższe piętra, myślę, że powstanie tam prawie 30 mieszkań o różnym metrażu – Daniel Rak mówi, że jeszcze w tym roku chciałby ogłosić przetarg i rozpocząć budowę. ZGM ma już nawet pozwolenie na budowę.

Udało się wygospodarować kilka dodatkowych lokali na poddaszu – wszystkie mieszkania będą na wynajmem, jako komunalne.

Formuła mieszkań chronionych pozwala się ubiegać o rządowe dopłaty – np. Bank Gospodarstwa Krajowego dopłaca do takich inwestycji nawet do 40 procent. W szczecineckim ratuszu rozważają też czy nie korzystniej byłoby wejść w program Mieszkanie Plus. – Decyzje jeszcze nie zapadły, policzymy co się bardziej opłaca i wybierzemy najkorzystniejszą opcję – deklaruje burmistrz Szczecinka. – W przyszłości chciałbym, aby wszystkie budowane przez nas budynki powstawały w formule mieszkań chronionych.

- Montaż finansowy jest taki, że połowę kosztów poniesie spółka zaciągając kredyt, połowę miasto, które może ubiegać się o dopłaty – precyzuje Tomasz Wełk, prezes ZGM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto