Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obraz po katastrofie reaktora jądrowego w Czarnobylu: "To robi naprawdę niesamowite wrażenie" - mówią międzychodzianie

Krzysztof Sobkowski
Sylwia Nowak i Tomasz Basiński podkreślają, że to, co najbardziej uderza w Czarnobylu to... przerażająca pustka.

Czarnobylski reaktor już nie straszy. Osłania go stalowa "arka"
Sylwia Nowak i Tomasz Basiński podkreślają, że to, co najbardziej uderza w Czarnobylu to... przerażająca pustka. Czarnobylski reaktor już nie straszy. Osłania go stalowa "arka" Sylwia Nowak
26 kwietnia 1986 roku miała miejsce katastrofa elektrowni atomowej w Czarnobylu. Przez kilka dni świat nawet nie wiedział o tym wypadku, ale nie dało się go ukryć. 1 maja 1986 roku rozpoczęła się akcja... Kilka dni temu poprosiliśmy mieszkańców powiatu międzychodzkiego o podzielenie się wspomnieniami z tego czasu. Oto, co nam powiedzieli...

Na początku maja 1986 roku w naszym regionie organizowano punkty, gdzie mieszkańcom podawano płyn Lugola, czyli roztwór wodny jodu. Najczęściej w małych, szklanych kieliszkach. Jego smak był paskudny, ale miało to ustrzec dzieci przed szkodliwym promieniowaniem i wnikaniem radioaktywnych izotopów do tarczycy.

Jak wspominają ten dzień mieszkańcy naszego powiatu? Większość opowiada, że tego dnia, po pierwszomajowym pochodzie, w Międzychodzie, na ulicach miasta nagle pojawiły się samochody, które przez megafony informowały o tym, że należy zgłosić się do rejonowej przychodni zdrowia przy ulicy Piłsudskiego. Tam były już gotowe listy dzieci, które musiały płyn wypić. Podobne punkty organizowano na wsiach, najczęściej w świetlicach wiejskich lub ośrodkach zdrowia, jeśli takie tam funkcjonowały. Tych, którzy się nie zgłosili, „łapano” później w szkołach.

- Najgorsze były skutki tego wybuchu. Po nim miałam trzy operacje tarczycy. Wiele osób po wybuchu chorowało na tarczycę - napisała nam Krystyna Frąk.

- Był strach, niepokój i wielka niewiadoma o to, co się dzieje - wspomina z kolei Halina Połomka z Bielska.

- Pamiętam doskonale ten dzień. Mąż w wojsku, ja w ciąży i z malutkim synem... Nie jest to wspomnienie, do którego chce się wracać. Ten dziwny strach i niepokój o bliskich - podkreśla Aneta Magdziarz.

- Nikt z nas dzieciaków nie zdawał sobie wtedy sprawy, co to była za katastrofa - zaznacza Liliana Witek z Międzychodu.

- Jako pracownik służby zdrowia także dostałam płyn Lugola. Mój syn dostał dawkę w przychodni na Lipowcu. Każdy czuł strach i wiedzieliśmy, że następstwa tego będą po latach - opowiada Ula Mańkowska. - A przychodnia była brudna od wymiocin. Ja wychodziłam z zamkniętymi oczami. Ten płyn to była porażka. Jak dziecko miało zrozumieć, że to mu ma pomóc? Widok był naprawdę okropny, a panie miały co sprzątać - zaznacza.

Odezwali się do nas także Sylwia Nowak, Tomasz Basiński i Zbigniew Kołodziej z Międzychodzkiego Klubu Motocyklowego Junak. Akurat byli w Czarnobylu na wycieczce... Z zamiarem obejrzenia Czarnobyla nosili się od 4 - 5 lat. W końcu wsiedli na motocykle i pojechali. Jak wspominają to, co zobaczyli na miejscu?

- To jest wręcz przerażające. Ludzie w ciągu kilku godzin stracili dorobek swojego życia. Zostali ewakuowani z miasta marzeń i musieli zacząć wszystko od nowa - mówi Tomasz Bachor Basiński.

Opowiada o ogromnym mieście, pełnym wieżowców, dużych budynków, szkół, przedszkoli, instytucji kultury, basenów. I wszystko straszy pustkami.

- Co ciekawe, w Czarnobylu mieszka dziś 1500 osób w wieku powyżej 40 lat. To jest warunek. Praca reaktorów jest wygaszana, a ci ludzie pracują, sprzątają. Są jednak wyznaczone limity czasowe bezpiecznego przebywania w tym mieście. My byliśmy 10 godzin - wspomina.

Warto zauważyć, że nowy sarkofag zbudowany nad uszkodzonym reaktorem jest na tyle szczelny, że można przebywać 300 m od niego. Ale z drugiej strony jest też tak zwany Rudy Las, w którym były składowane elementy reaktora zaraz po katastrofie. Wejście do niego grozi śmiercią.

MATURA 2018: FILOZOFIA [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE, ZADANIA, POZIOM ROZSZERZONY]

MATURA 2018: MATEMATYKA ROZSZERZONA [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE, ZADANIA, POZIOM ROZSZERZONY]

Czarnobylski reaktor już nie straszy. Osłania go stalowa "arka"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto