Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olbrzymie "zęby trzonowe hrabiego Glasenappa" w Kusowie koło Szczecinka [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Oto słynne "zęby" hrabiego Glasenappa
Oto słynne "zęby" hrabiego Glasenappa Rajmund Wełnic
Spora osobliwość czeka na turystów w podszczecineckim Kusowie. To ogromne głazy narzutowe ustawione z niemałym trudem w szereg zwany „zębami trzonowymi Glasenappa”.

Niecodzienny widok wita wjeżdżających do wsi Kusowo (gmina Szczecinek) od strony Wierzchowa. To długi rząd wielkich kamieni ustawionych niczym gigantyczne zęby w szczęce. Stoją tu obok przystanku autobusowego (nieco mniejszy i „wyszczerbiony” jest też przy sąsiedniej drodze wiodącej do Dalęcina – tu mur otaczał miejscowy cmentarz).

Wrażenie jest rzeczywiście spore, bo omszałe już od dziesiątek lat głazy wyglądają niczym zęby olbrzyma. Niektóre sięgają 3 metrów wysokości, a przecież spora część jest też ukryta w ziemi. Miejscowi nazywają je „zębami trzonowymi Glasenappa”. Von Glasenappowie byli pomorskim rodem szlacheckim wzmiankowanym w źródłach historycznych już pod koniec XIII wieku. Mieli rozległe posiadłości także w okolicach Szczecinka, należała do nich m.in. wieś Kussow (czyli obecne) Kusowo założona w początkach XVII stulecia. Przy drodze do dworu – zapewne w XVIII wieku – Glasenappowie kazali wznieść ów kamienny płot. Legenda głosi, że chłopi ściągali je z okolicznych pól usianych głazami przyniesionymi tu ze Skandynawii przez lodowiec. Z pewnością nie robili tego własnymi siłami, bo kamienie ważą po kilka, a może i kilkanaście ton, i zgodnie z przekazami używali do tego wołów. Tak czy inaczej wysiłek musiał być ogromny. W drugiej połowie XIX wieku Kusowo zmieniło właścicieli, ale pamiątka po Glasenappach została dając początek wspomnianej legendzie.

Warto więc skierować swe kroki do Kusowa, aby obejrzeć tę osobliwość. Najłatwiej dojechać tam z drogi krajowej nr 11 skręcając w Wierzchowie na Trzebiechowo (tu można podziwiać piękny pałac) i dalej do Kusowa. W samej wsi warto jeszcze zwiedzić kościółek Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny wzniesiony w latach 60. XIX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto