Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Centrum Organizacji Pozarządowych. Zobaczcie wnętrza [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Burmistrz Daniel Rak przekazuje symboliczne klucze do Centrum szefom SAPiK-u
Burmistrz Daniel Rak przekazuje symboliczne klucze do Centrum szefom SAPiK-u Rajmund Wełnic
Dawna szkoła przy ulicy Armii Krajowej w Szczecinku służy od wtorku (14 stycznia) jako siedziba organizacji pozarządowych.

To finał dużej inwestycji, jaką była przebudowa i adaptacja starego budynku szkolnego przy ulicy Armii Krajowej na potrzeby licznych stowarzyszeń i organizacji. Szczecinecki ratusz inwestycja kosztowała ponad 2,4 miliona złotych. Od dziś organizacje pozarządowe – w sumie 21 – mogą się wprowadzać do nowych pomieszczeń.

- Sektor pozarządowy odgrywa bardzo ważną rolę w naszym mieście, dlatego staramy się go wspierać na wiele sposobów – mówi burmistrz Szczecinka Daniel Rak dodając, że z nowej siedziby stowarzyszenia będą korzystać nieodpłatnie.

Mówi także, że z chwilą, gdy dawnemu Gimnazjum nr 1 przestał być potrzebny budynek przy ulicy Armii Krajowej, pomysł ulokowania tam Centrum Organizacji Pozarządowych nabrał realnych kształtów. – Stał on pusty kilka lat, ale był w dobrym stanie technicznym, a stary SzOK, gdzie urzędowały organizacje wymaga generalnego remontu – Daniel Rak dodaje, że wkrótce także na ulicy Armii Krajowej poprawione zostanie bezpieczeństwo (sygnalizacja świetlna) z myślą o nowych użytkownikach.

W byłej szkole znalazło się w sumie 20 pomieszczeń biurowych, dwie sale konferencyjne, zaplecze socjalne z kuchnią, sanitariaty oraz winda zewnętrzna. Wszystkie pokoje są wyposażone i umeblowane. Inwestycja pochłonęła 2,4 mln zł, a obiektem będzie na co dzień zarządzała Samorządowa Agencja Promocji i Kultury. W meble obiekt kompleksowo wyposażył na swój koszt Kronospan.

Kto znalazł tu swój dom? Przy Armii Krajowej działa Strefa Aktywnego Seniora prowadzona przez SAPiK, Fundacja „Miłosierdzie i wiedza”, Przyjaciele Języka Migowego, Klaster NGO, Zespół „Bell Canto”, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, Stowarzyszenie Dzieci Wojny, Związek Inwalidów Wojennych, Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Amazonek, Związek Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenie „Iskierka Nadziei”, Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Civitas Christiana, Fundusz Tratwa, Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Szachowe „Taktyk” i Związek Działkowców „Wrzos”.

Większość z nich urzędowała do tej pory w gmachu dawnego ośrodka kultury przy deptaku. Jego stan techniczny pozostawiał jednak wiele do życzenia, a remont kosztowałby krocie. – Mamy tam jeszcze sale taneczne, musimy je przenieść, a następnie będziemy chcieli sprzedać cały budynek – wyjaśnia Daniel Rak.

- Budynek jest nowoczesny, wyremontowany i trudno nawet porównać standard – mówi Monika Stokowiec, komendantka hufca ZHP w Szczecinku. – Wprowadzamy się do kompletnie wyposażonych pomieszczeń, do których nie musimy zabierać starych mebli itp.. Dobrze też, że nie musimy już płacić czynszu, dzięki temu kilkaset złotych miesięcznie zostaje na potrzeby harcerzy. Minus jest taki, że mamy mniej miejsca, bo w starym SzOK-u mieliśmy dwa biura, a tu jedno. Pomieszczenie będziemy dzielić z kręgiem seniorskim. Ale z chwilą zniesienia opłat okazało się, że wzrosły też potrzeby lokalowe różnych organizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto