MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia redemptorystów w Szczecinku także chce być eko

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Szczecinecki kościół Ducha Świętego
Szczecinecki kościół Ducha Świętego Rajmund Wełnic
Parafia Ducha Świętego w Szczecinku realizuje projekt edukacyjny, program Caritas – pt. „Przystań kosmiczna, czui Laudato Si na skalę kosmiczną: - parafialne centrum edukacji ekologicznej.

Parafia Ducha Świętego w Szczecinku już od dwóch lat aktywnie włącza się w ogólnopolski Projekt „Caritas Laudato si”, który jest odpowiedzią na wezwanie Papieża Franciszka. - Celem jego jest budzenie wśród mieszkańców Ziemi ekologicznej wrażliwości - mówi ojciec Arkadiusz Sojka, redemptorysta i proboszcz szczecineckiej parafii. - Projekt ten promuje encyklikę "Laudato si" i mówi o tym, jak zastosować w codziennym życiu jej przesłanie, czyli jak i dlaczego być eko. Podejmowane w projekcie zadania mają zachęcić każdego z nas m.in. do ograniczenia marnowania żywności, zużycia wody czy energii elektrycznej, ale także każą nam pamiętać o najbiedniejszych mieszkańcach planety, którzy szczególnie odczuwają degradację środowiska naturalnego. Nasza Parafia realizuje projekt edukacyjny, program Caritas – pt. „Przystań kosmiczna, czui Laudato Si na skalę kosmiczną: - parafialne centrum edukacji ekologicznej.

Zapewne niewielu wiernych sięga do papieskich encyklik. A szkoda, bo mająca już 6 lat encyklika „Laudato Si” papieża Franciszka, uświadamia nam, jak ważna w życiu każdego z nas powinna być troska o wspólny dom, jakim jest Ziemia.

Encykliki to jedne z ważniejszych dokumentów, jakie pisze papież. To orędzie skierowane do księży i wiernych dotyczące ważnych, zwykle bieżących kwestii życia Kościoła, doktryny itp.. Trochę odstrasza, prawda?

Tymczasem warto im jednak poświecić trochę czasu, zwłaszcza, że opublikowana w roku 2015 encyklika „Laudato Si” – „Troska o wspólny dom” dotyka tak pilnej kwestii, jaką są zmiany klimatyczne będące konsekwencją działalności człowieka.

W dokumencie tym papież Franciszek zwraca uwagę, że w antropologii pojawiały się opinie, że za kryzys ekologiczny miało odpowiadać chrześcijaństwo, które wraz z kolonizacją Nowego Świata rozpoczęło jego eksploatację. Nic bardziej mylnego.

Papież Franciszek I nie bez przyczyny już w tytule odwołuje się do troski o wspólny dom, jakim jest Ziemia. Ziemia, powierzona człowiekowi przez Boga. Jak biblijny ogród, o który trzeba dbać, jak o swój własny dom, rodzinę, wspólnotę. – Papież podkreśla, że Ziemia to wspólny dom, i trzeba wspólnego odpowiedzialnego działania, aby ją chronić.

Wątki ekologiczne pojawiały się już w pismach papieży Pawła VI, Jana Pawła II, czy Benedykta XVI. Franciszek obficie cytuje swoich poprzedników. Odwołuje się także do słów prawosławnego patriarchy Bartłomieja, który wprost stwierdza, że fakt, iż człowiek przyczynia się do wymierania gatunków zwierząt, zanieczyszcza powietrze, wodę i ziemię jest grzechem. Jest to także oficjalne stanowisko kościoła katolickiego w kwestii ekologii.

Ojciec święty zwraca uwagę na zmiany klimatyczne potwierdzone naukowo. Wyraża także swoje zaniepokojenie współczesnym stylem życia, modelem konsumpcji współczesnego świata, technologiami mu służącymi, które przyczyniają się do degradacji środowiska. To z kolei wywołuje określone działania polityczne. I ma także wpływ na degradację człowieka. W encyklice pojawia się określenie, którym posługiwał się już Jan Paweł II – nawrócenie ekologiczne – które sprowadza się do obrony dzieła Bożego, jakim jest każde stworzenie.

Papież pisze wprost, co kryje się za tym pojęciem. Nawrócenie ekologiczne – to wdzięczność i bezinteresowność, czyli uznanie, że świat jest darem otrzymanym z miłości Ojca, gotowość do bezinteresownego wyrzeczenia oraz wielkoduszne gesty, miłująca świadomość, że nie jesteśmy odłączeni od innych stworzeń, kreatywność i entuzjazm, by rozwiązać dramaty świata oraz poczucie odpowiedzialności wypływające z wiary.

Wbrew pozorom bowiem, „Laudato Si” jest przede wszystkim encykliką społeczną dotykająca etyki i duchowości. Stawia nam pytanie nie tylko o to, jaką Ziemię zostawimy następnym pokoleniom, ale jakiego człowieka przyszłości, chcemy stworzyć. Świat to także system wartości, a wszystko jest ze sobą powiązane.

Warto więc sięgnąć po ten dokument, by jeszcze bardziej zgłębić poruszane przez papieża problemy, a tym samym zrobić sobie rachunek sumienia z własnego postępowania i zapytać samego siebie: jaka jest moja odpowiedzialność za świat i ludzi, których Bóg powierzył mojej opiece?

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto