Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parowóz dla Szczecinka? PKP zdecydowanie odmawia [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Parowóz przed szczecinecką lokomotywownią, jak długo jeszcze?
Parowóz przed szczecinecką lokomotywownią, jak długo jeszcze? Rajmund Wełnic
PKP Cargo nie chce za darmo przekazać zabytkowej lokomotywki, aby zdobiła okolice dworca kolejowego w Szczecinku. To może zechce ją sprzedać?

To wielkie rozczarowanie po wielu miesiącach starań, aby PKP Cargo przekazało Szczecinkowi parowozik stojący przed miejscową lokomotywownią. Miasto chciałoby, aby lokomotywka – po renowacji – stanęła przed odnowionym dworcem kolejowym.

Ze względów formalnych (możliwość nieodpłatnego przekazania) zabiega o to Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna. I właśnie jej szef Mariusz Getka otrzymał właśnie negatywną odpowiedź na prośbę o przekazanie parowozu.

CZYTAJ TEŻ:

Adam Sorys, naczelnik Wydziałi Analiz i Planowania Utrzymania Taboru, Biuro Taboru i Wsparcia Technicznego PKP Cargo napisał – zacytujmy - oto tak: „zgodnie z Art. 39b. Ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” (Dz.U. 2021, poz. 146), pojazd historyczny można nieodpłatnie przekazać w drodze umowy darowizny na rzecz „organizacji pozarządowej posiadającej osobowość prawną oraz status organizacji pożytku publicznego lub posiadającej świadectwo bezpieczeństwa lub certyfikat bezpieczeństwa, oraz co najmniej pięcioletnie doświadczenie w zakresie sprawowania opieki nad zabytkami ruchomymi będącymi wytworami techniki kolejowej”.
Biorąc pod uwagę, przesłane dokumenty, Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna i Miasto Szczecinek nie spełnia warunków określonych przez ustawodawcę, aby występować w roli obdarowanego zabytkowym taborem kolejowym. Właściciel pojazdów, w najbliższym okresie podejmie decyzje, co do sposobu ich zagospodarowania.”

Co tu mówić, wielka szkoda. Z naszych informacji wynika, że apetyt na szczecinecką lokomotywkę mają dwa stowarzyszenia kultywujące tradycję kolejarską z Pomorza. Jednak miejscowa społeczność Szczecinka, słynącego z kolejarskiej przeszłości, nie wyobraża sobie, aby zabytek stąd wyjechał.

- Już wcześniej zresztą burmistrz Szczecinka deklarował gotować odkupienia lokomotywki, samo PKP wyceniało ją początkowo bodaj na 30 tys. zł, padały też kwoty zbliżone do 50 tys. zł – Mariusz Getka mówi, że tyle za parowóz ratusz byłby w stanie zapłacić. Oficjalna propozycja kupna – skoro PKP nie może jej oddać – zostanie więc skierowana do właściciela zabytku.

CZYTAJ TEŻ:

O pomyśle przeniesienia parowozu Px48 już pisaliśmy. Dodajmy, że władze miasta, finalizują przejęcie dworca PKP od kolei. Ba, na pierwszy etap remontu budynku ratusz otrzymał już nawet rządową dotację. Na drugi etap zabiega o dotację ramach Polskiego Ładu.

Przeniesiona lokomotywa na pewno byłaby ozdobą i wielką atrakcją, a także podkreślała związki Szczecinka z koleją, bo miasto nie bez kozery było nazywane miastem kolejarzy, wojskowych i leśników. Parowóz Px48 wyprodukowano w roku 1953 w Fabryce Lokomotyw im. Feliksa Dzierżyńskiego. Początkowo jeździł po wąskich torach o rozstawie szyn 750 milimetrów, ale w roku 1971 został przerobiony na szerszy rozstaw wąskotorówki 1000 mm. Wcześniej jeździł na południu Polski, gdzie były takie szlaki kolejowe, a od lat 70. XX wieku parowóz został przeniesiony na Pomorze Zachodnie, gdzie Niemcy układali szersze koleje wąskotorowe. Nasz Px48 stacjonował więc m.in. w lokomotywowniach wąskotorowych w Gryficach, Ińsku, Dobrej Nowogardzkiej, Białogardzie, by pod koniec lat 80. trafić do Koszalina.

Stąd w roku 1989 przetransportowano go do szczecineckiej lokomotywowni. Już nie do służby, ale celem odrestaurowania i ustawienia jako pomnik. Od chwili ustawienia pomnika minęło już ponad 30 lat. Czas odcisnął swoje piętno na lokomotywie, której przydałby się mały face lifting. I bardziej eksponowane miejsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto