MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Po rozbiórce dawnego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Szczecinku [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Tak wygląda ściana szczytowa szczecineckiej poczty po rozbiórce ZDZ...
Tak wygląda ściana szczytowa szczecineckiej poczty po rozbiórce ZDZ... Rajmund Wełnic
Po rozbiórce gmachu byłego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Szczecinku ściana przyległej poczty wygląda jak po... rozbiórce. Zupełnie inaczej niż mur sąsiedniego sądu.

Jak już informowaliśmy, na zlecenie sądu za około 600 tysięcy złotych rozebrano kamienicę przy ulicy Bohaterów Warszawy w Szczecinku, w której kiedyś mieścił się Zakład Doskonalenia Zawodowego. Po stylowym budynku została wyrwa w miejskiej zabudowie – między nowym gmachem sądu a pocztą. Prace dobiegły końca, zwieńczyło je ogrodzenie terenu i otynkowanie elewacji sądu przylegającej do zburzonego ZDZ.

Z tej strony wygląda to schludnie. Ale z drugiej strony... Mur szczytowy poczty pozostawiono tak jak odsłoniły ją prace rozbiórkowe – z kawałkami odpadającego tynku, śladami malowania dawnych pomieszczeń, stropów i ścian. Wyrównano tylko część ścian po ZDZ i zabezpieczono je kawałkami blachy, aby nie mokły. Całość – w reprezentacyjnym miejscu Szczecinka – wygląda więc jakby doszło to jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia budowlanego.

I możliwe, że taki widok zostanie z mieszkańcami Szczecinka na dłużej, bo na razie wymiar sprawiedliwości miał pieniądze jedynie na przeprowadzenie rozbiórki. Plany bowiem, aby w miejscu po dawnym ZDZ (sąd odkupił go od miasta w roku 2015 za 930 tys. zł, gdy wykopy budowanego obok gmachu sądowego uszkodziły sąsiednią kamienicę) zbudować nową część sądu na razie pozostają na papierze. Przypomnijmy że ZDZ kupiono przeznaczeniem na powiększenie szczecineckiego sądu – m.in. na przeniesienie do jednej lokalizacji wydziałów cywilnego i rodzinnego, które nadal mieszczą się w małej kamieniczce przy ulicy Jasnej. Sęk w tym, że lata mijały i nic w sprawie się nie działo. Budynek po ZDZ niszczał, do tego stopnia, że jego elewację trzeba było zasłonić siatką, bo na przechodniów sypał się tynk. Prezes Sądu Rejonowego w Szczecinku Andrzej Pisarczyk mówił nam, że rozbiórka wynikała z ekspertyzy stanu budynku i względów bezpieczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto