Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po śmieciach w Szczecinku drożeje ciepło. Wiemy, o ile

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
MEC zasila swe kotłownie miałem węglowym
MEC zasila swe kotłownie miałem węglowym Rajmund Wełnic
Kolejna - po zapowiedzianych już nowych stawkach za śmieci - podwyżka. Tym razem ogrzewania – Miejska Energetyka Cieplna w Szczecinku podnosi ceny o blisko 5 procent.

Dokładnie średnio o 4,91 procent, choć w zależności od poszczególnych taryf poszczególne stawki za ciepło nieco się różnią. Podwyżka obowiązuje od 15 stycznia, odbiorcy ciepła z MEC Szczecinek już mają naliczane nowe opłaty.

- Podwyżka wynika m.in. ze wzrostu kosztów tzw. uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które już w zeszłym roku wzrosły z 20 do 25 euro za jedno uprawnienie, ale dopiero teraz z poślizgiem wliczamy je do taryf– mówi Marek Szabałowski, prezes spółki MEC. – Rok do roku aż o 45 procent zdrożała także energia elektryczna, teraz płaca minimalna, nie mówię już o kosztach innych usług.

Przypomnijmy, że równo przed rokiem cennik ciepłownika wzrósł już o ponad 7 procent (w całym roku 2018 były w sumie trzy podwyżki). Wtedy jedno uprawnienie do emisji CO2 kosztowało… 7 euro. A szczecinecka firma niemal całą energię produkuje w trzech kotłowniach opalanych miałem węglowym.

Za rok 2018 MEC miał około 260 tys. zł zysku, rok miniony zamknie wynikiem koło zera. – Staramy się być konkurencyjni wobec innych źródeł ciepła, ale nie ukrywam, że nasza konkurencyjność spada, bo np. ceny gazu w zeszłym roku nie wzrosły – mówi Marek Szabałowski.

I o ile lokatorzy kamienic z indywidualnymi ciepłomierzami mogą się zastanawiać, co jest teraz bardziej opłacalne, o tyle mieszkańcy bloków wielorodzinnych na ciepło z MEC są skazani.

Podwyżki uderzą po kieszeni większość mieszkańców Szczecinka. MEC ogrzewa bowiem większość miasta dostarczając ciepło do około 300 odbiorców: od całych spółdzielni po małe wspólnoty mieszkaniowe. Firma ogrzewa dziś około 70 procent obiektów w mieście: w sumie ponad 600 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.

Podwyżka uderzy w nich wszystkich, choć nie we wszystkich od razu. Nie musi bowiem oznaczać automatycznych podwyżek dla lokatorów z bloków. MEC rozlicza się z zarządcą nieruchomości z licznika głównego, ale ten z mieszkańcami rozlicza się już na swoich zasadach. Zwykle lokatorzy płacą ustalona wcześniej zaliczkę, a ostateczne rozliczenie i dopłaty lub zwrot nadpłaty następuje po sezonie grzewczym lub na koniec roku, gdy dokładnie wiadomo, ile dany budynek ciepła zużył.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto