Polowania za dewizy. Myśliwym ze Szczecinka pozwalają na gospodarkę łowiecką [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Dzięki polowaniom dewizowym myśliwi mają pieniądze m.in na odszkodowania za szkody łowieckie dla rolników
Dzięki polowaniom dewizowym myśliwi mają pieniądze m.in na odszkodowania za szkody łowieckie dla rolników Rajmund Wełnic
Dochody od zagranicznych myśliwych to jedno z głównych źródeł utrzymania większości kół myśliwskich w okręgu koszalińskim. Koła mogą na tym zarobić nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie.

System polowań dewizowych jest w Polsce dobrze zorganizowany i nieźle prosperuje, choć skutki restrykcji covidowych i kryzys gospodarczy uderzają i w tę dziedzinę życia. Koła łowieckie i ośrodki hodowli zwierzyny prowadzone przez Lasy Państwowe obowiązkowo korzystają przy organizacji polowań dla gości z zagranicy z pośrednictwa wyspecjalizowanych biur polowań. Muszą one mieć koncesję Ministerstwa Środowiska i Klimatu, odpowiednie zabezpieczenie finansowe i ubezpieczenie. To one rekrutują myśliwych chcących polować w Polsce, głównie z Europy. I kierują ich do konkretnych kół myśliwskich, które organizują polowania w terenie.

- Zagraniczny myśliwy płaci za każdy osobodzień, nocleg –

mówi Dariusz Tederko prezes koła myśliwskiego „Darzbór” ze Szczecinka. Cennik opłat za polowanie jest mocno zróżnicowany i zależy od tego, czy to polowanie indywidualne czy zbiorowe, i na jaką zwierzynę. - Przykładowo ryczałty za tzw. polowanie na byki jelenie podczas rykowiska zaczynają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy euro – szczecinecki myśliwy dodaje, że dodatkowo gość z zagranicy płaci za trofeum (poroże, parostki) w zależności od jego rozmiarów i wagi. O ile oczywiście coś upoluje, co nie jest oczywistością. Ostatecznie więc opłaty mogą – i są – zróżnicowane. - Średnio wahają się od tysiąca do 2,5 tysiąca euro od jednego myśliwego – liczy Dariusz Tederko.

Koszalińscy myśliwi nie ukrywają, że polowania dewizowe są dla nich zyskowne i pozwalają prowadzić gospodarkę łowiecką (w tym wypłacanie odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę w płodach i uprawach rolnych czy zagospodarowanie łowisk). - Nie znam za wielu kół, które nie organizowałyby polowań dewizowych – mówi nasz rozmówca. - Największe dochody mają OHZ, które spokojnie osiągają z tego tytułu przychody rzędu 200-250 tysięcy złotych rocznie. Są i koła myśliwskie, które zbliżają się do tych wyników

W koszalińskim okręgu PZŁ jest 119 obwodów łowieckich, w tym 13 to OHZ. Na jego terenie działa 59 kół plus 11 kół spoza okręgu dzierżawiących tutaj obwody.

- Każde koło łowieckie to odrębny, niezależny podmiot prowadzący swoją gospodarkę finansową –

mówi Jan Kupczak, łowczy koszalińskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego. - Przy czym specyfika każdego koła i dzierżawionych przez nich obwodów jest różna. Są koła mające jeden obwód, a są i dzierżawiące cztery, trudno więc je porównywać. Ponadto koła myśliwskie nie mają obowiązku prowadzić sprawozdawczości i raportować nam, ilu zagranicznych myśliwych podejmowali i jakie mają z tego tytułu przychody. Jedno mogę powiedzieć: w czasie pandemii z oczywistych powodów polowań dewizowych nie było w ogóle, a i teraz zmieniło się bardzo wiele. Organizuje się ich znacznie mniej, przyjeżdżają także mniej liczne grupy.

- Widać też wyraźnie zubożenie zagranicznych myśliwych, w których też uderzył kryzys gospodarczy i wydają mniej na polowania w naszym kraju – dodaje Dariusz Tederko. - Na liczącą się konkurencję wyrosły nam Węgry, które są dla dewizowców dużo tańsze, a i szanse na udane łowy mają tam większe. Goście to widzą, kalkulują i coraz częściej jeżdżą nad Balaton.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie