Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Postawili pomnik obywatela Włapko. Komitet dopiął swego [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Moment ustawienia pomnika
Moment ustawienia pomnika Rajmund Wełnic
W Szczecinku stanął pomnik obywatela Włapko. Komitet budowy ominął brak zgody stawiając figurę na prywatnej posesji przy ulicy Zielonej.

Brązową, ważącą sto kilogramów, postać postawiono na kolumnie na posesji Henryka Gaszkowskiego, jednego z inicjatorów powstania obywatela Włapko. - Rzeźbę odlał w swojej pracowni Romuald Wiśniewski z Gościna korzystając z formy, którą przed swoją śmiercią wykonał szczecinecki rzeźbiarz Wiesław Adamski – mówi przedsiębiorca, który od lat toczy z administracją boje wydanie pozwolenia na użytkowanie budynku na rogu ulic Koszalińskiej i Zielonej w Szczecinku.

I to właśnie te perypetie stały się przyczynkiem do stworzenia przez Wiesława Adamskiego obywatela Włapko. – To miał być symbol urzędnika, który utrudnia człowiekowi życie – mówił Henryk Gaszkowski.

Trzy lata temu powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Obywatela Włapko pod przewodnictwem Zbigniewa Klimowicza, który wystąpił do Rady Miasta Szczecinka z oficjalnym wnioskiem o zgodę na budowę. Radni jednak na t to się nie zgodzili uznając, że postument z obywatelem Włapką nie jest pomnikiem „gdyż nie jest dziełem rzeźbiarskim lub architektoniczno-rzeźbiarskim, które ma być wzniesione ku czci jakiejś osoby, dla upamiętnienia jakiegoś wydarzenia”.

Radnym z rządzącej Szczecinkiem Platformy Obywatelskiej pomnik obywatela Włapko kojarzy się jednoznacznie: - To symbol łapówkarstwa i kumoterstwa i mamy ogłaszać wszem i wobec, że tak jest w Szczecinku? – oburzała się wówczas przewodnicząca RM Katarzyna Dudź. – Nie życzę sobie, aby nasze miasto kojarzono z łapówkami.
- Włapko godzi w naszą powagę, niech sobie pomysłodawcy stawiają pomnik na terenie prywatnym – dodawała radna Grażyna Kuszmar.

Pomysłodawcy najwyraźniej jej posłuchali i tak zrobili. Pomnik ma zostać odsłonięty w piątek, 21 czerwca.

To nie był początek, ani też koniec licznych skandali, jakie są związane z rzeźbą. Kilka lat temu obywatel Włapko – wówczas jeszcze w formie gipsowego odlewu na przyczepce samochodowej – odbył peregrynację po Szczecinku i Polsce. Doszło także do rękoczynów między autorem rzeźby a urzędnikiem, który dopatrzył się podobieństwa do Włapki.

Były już burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas w roku 2017 skierował natomiast przeciwko radnym opozycji prywatny akt oskarżenia po tym, jak ci usiłowali mu wręczyć plakat z wizerunkiem Włapki. Burmistrz uznał, że to sugestia iż w ratuszu brane są łapówki. Radni opozycyjni poprzedniej kadencji – Andrzej Grobelny i Jacek Pawłowicz – zostali skazani wówczas za pomówienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto