MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj nowych radnych ze Szczecinka. Oni będą nas reprezentować przez 5 lat [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Radni ze Szczecinka na pierwszej sesji nowej kadencji
Radni ze Szczecinka na pierwszej sesji nowej kadencji Rajmund Wełnic
Prezentujemy radnych Rady Miasta Szczecinek kadencji 2024-29.

Na początek garść informacji statystycznych. Rada Miasta Szczecinka liczy 21 radnych wybranych 7 kwietnia. Choć nie do końca. Na razie nieosadzony pozostał mandat po Macieju Makselonie, który zrezygnował z jego objęcia po tym jak pojawiły się wątpliwości co do miejsca jego zamieszkania (kandydat musi być mieszkańcem danej gminy). Złożono w tej sprawie protest wyborczy, który czeka na rozpatrzenie przez sąd. Możliwe jest nawet powtórzenie wyborów w okręgu nr 3, w innym wypadku mandat obejmie Szymon Kiedel, następny na liście Koalicji Obywatelskiej.

Mandatu radnego nie objął także Jerzy Hardie-Douglas, bo on został burmistrzem Szczecinka, a wtedy w jego miejsce wchodzi – już weszła - kolejna kandydatka z listy jego komitetu, czyli Anna Ponichtera.

W tym gronie jest pięcioro debiutantów, zdecydowana większość z klubu Wyborcy Douglasa, bo tak nazwała się nowa siła na szczecineckiej scenie politycznej. To Damian Cembrowski, Magdalena Lubczyk, Marcin Jaczewski i Anna Ponichtera. Grono to uzupełnia Krystyna Kaszewska z KO.

Najwięcej głosów uzyskał Jerzy Hardie-Douglas (820), ale jak wspomnieliśmy on radnym nie będzie. Po nowym burmistrzu najwięcej – co warte zauważenia – głosów uzyskała Paulina Peciak-Nazarewska (572) z KO, która startowała dopiero z miejsca 2. na liście.

Z kolei najmniej głosów (68) dających mandat uzyskała Anna Ponichtera. Tu z kolei zadziałał efekt wyborczej „lokomotywy”, która uzyskując dobry wynik pozwala zdobyć więcej mandatów. Każdy komitet stara się taką osobę umieścić na czołowych lokatach swoich list. I tak było w tym wypadku: Jerzy Hardie-Douglas „skonsumował” aż 820 głosów z 1207, jakie padły na jego komitet w okręgu nr 1.

Tu słowo wyjaśnienia – w wyborach proporcjonalnych, takich, jak na szczecinecką RM, głosuje się na listę, dopiero w jej obrębie wskazując osobę, której wyborca przyznaje pierwszeństwo w przyznaniu mandatu. Jakie ugrupowanie ile dostanie w mandatów w każdym okręgu dzieli się dopiero po zsumowaniu wszystkich głosów, jakie otrzymała dana lista i obliczając metodą D'Hondta (taką samą jak w wyborach pralamentarnych). W skrócie sprowadza się ono do tego, że premiuje ona przy tym podziale większe partie.

Najstarszym radnym jest 69-letni Ryszard Pazoła z KO, najmłodszym 31-letni Damian Cembrowski z klubu Wyborców Douglasa.

od 7 lat

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto