Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przerwana budowa hotelu nad jeziorem w Trzesiecku. Czy to już wznowienie prac? [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Tak wygląda dziś plac pod budowę hotelu - wycięto zakrzewienia i znowu widać pale wbite m.in. w dno jeziora
Tak wygląda dziś plac pod budowę hotelu - wycięto zakrzewienia i znowu widać pale wbite m.in. w dno jeziora Rajmund Wełnic
Po blisko 4 latach przerwy coś zaczęło się dziać na placu budowy hotelu nad jeziorem Trzesiecko w Szczecinku. Niestety, to nie wznowienie prac budowlanych.

Chodzi o teren po dawnej szkole kolejowej nad szczecineckim Trzesieckiem, między parkiem a miejskim stadionem piłkarskim. Przypomnijmy, że firma Kronospan zaczęła tam w roku 2017 wnosić hotel, ale wiosną roku następnego prace przerwała.

CZYTAJ TEŻ:

W tym czasie za płotem praktycznie nic się nie działo, działka porosła zaroślami na wysokość ponad dwóch metrów, a teren sprawiał wrażenie opuszczonego. Ale w ostatnich tygodniach parcela została uprzątnięta, zakrzaczenia wycięte. Zniknąć także mało reprezentacyjny parkan z blachy trapezowej. To oczywiście zrodziło pytanie, czy fabryka wyrobów drewnopochodnych zamierza wznowić inwestycję?

Jak powiedziano nam jednak w biurze prasowym, na razie są to prace estetyczno-porządkowe i firma w najbliższym czasie nie planuje rozpocząć przerwanych blisko 4 lata temu prac.

Przypomnijmy, że Kronospan, jako powód podał wówczas „działania dyskredytujące firmę”. Budowa efektownego hotelu nad samym jeziorem szczecinecka fabryka płyt drewnopochodnych zaczęła w lecie 2017 roku. Prace postępowały szybko, ale stanęły jesienią, gdy po protestach sąsiadów skarżących się na wibracje przy palowaniu, od których pojawiły się spękania murów ich domów. Nadzór budowlany ograniczył wówczas czas pracy kafara. Wkrótce potem prace przerwano całkowicie.

Wielki wykop z dziesiątkami żelbetowych pali został uporządkowany i obsiany zielenią.

- Powodem tej decyzji jest cały szereg działań, dyskredytujących firmę oraz organy państwowe w oczach społeczności lokalnej, wywołane pismami kancelarii prawnych i jej kilku klientów, atakami personalnymi, składaniem wniosków o wznowienie i blokowanie postępowań administracyjnych, doniesień do organów ścigania na urzędników państwowych, związanych z wydawaniem pozwoleń oraz zawierających sugestie i insynuacje o wywieranie nacisku na urzędników państwowych wszystkich szczebli do popełniania czynów zabronionych – czytaliśmy w komunikacie biura prasowego Kronospanu. Dotychczasowe koszty poniesione przez firmę szacowano wówczas na 3,7 mln zł.
Pierwsze pozwolenie na budowę hotelu zostało wydane w maju 2015 roku po tym jak Kronospan złożył wniosek i dokumentację techniczną. Jednym z elementów prac było palowanie w gruncie i w wodzie. W związku z tym, iż prace w zasadzie trwały od rana do wieczora, stały się uciążliwe dla mieszkańców. Ponadto drgania zdaniem właścicieli lokali znajdujących się przy ul. Mickiewicza spowodowały, iż na elewacjach pojawiły się rysy i pęknięcia tynku. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wraz ZGM TBS interweniował w tej sprawie. Zainstalowano sejsmografy oraz plomby na elewacjach budynku w celu weryfikacji drgań i uszkodzeń.

Kronohotel miał mieć 2,5 tysiąca metrów powierzchni użytkowej, 30 pokoi, salę konferencyjną i strefę spa i być centrum różnych wydarzeń organizowanych przez fabrykę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto