Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Rolniczak" ze szczecineckich Świątek. Historia szkoły zaklęta w zdjęciach [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Szkoła rolnicza ze Świątek przez lata uprawiała kilkaset hektarów ziemi
Szkoła rolnicza ze Świątek przez lata uprawiała kilkaset hektarów ziemi archiwum ZS nr 6 Szczecinek
Zespół Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku, czyli popularny „rolniczak”. To jedna z najstarszych szkół w mieście.

Choć w mieście początkowo się nie znajdowała – formalnie szkoła rolnicza w Świątkach do roku 2010, gdy powiększono granice administracyjne Szczecinka, znajdowała się poza jego obrębem. Ale to kwestia umowna, bo choć Szczecinek faktycznie znacznie się rozrósł i Świątki wchłonął, to popularny „rolniczak” zawsze był nieco na uboczu.

CZYTAJ TEŻ:

Z historycznych ciekawostek warto też dorzucić koleje losów nazwy miejscowości na obrzeżach miasta, która zmieniała się zaskakująco często. Przed wojną nazywała się Marienthron (niem. Tron Maryi na pamiątkę znajdującego się tutaj już w średniowieczu klasztoru augustianów, więc spolszczono ją początkowo na Mariówkę. Nazwa się nie przyjęła, osadnicy z miejsca zaczęli używać określenia Krzywizna, a to z uwagi na skromy podjazd wiodący do osady od szosy na Czaplinek. W użyciu był jeszcze Elżbiecin Piastowski (to z kolei od imienia związków Elżbiety, córki króla Kazimierza Wielkiego ze Szczecinkiem), a od 1948 roku obowiązują już oficjalnie Świątki. Przy czym jeszcze do lat 70. wielu miejscowych posługiwało się nazwą Krzywizna. Dziś to dzielnica Szczecinka, nadal nazywana Świątkami.

Tak czy inaczej w Świątkach był poniemiecki majątek rolny, obóz RAD (Reichsarbeitsdienst – Służba Pracy Rzeszy), a jakże: po wojnie przejęty przez Rosjan. Ale stosunkowo szybko przekazany stronie polskiej. 12 ha obsianych żytem, budynki gospodarcze i mieszkalne w kwietniu 1946 roku przejęło szczecineckie starostwo, które dołożyło 8 krów i 4 konie z pomocy UNRRA (agenta rządu USA pomagająca zrujnowanej wojną Europie) i na tej bazie zaczęto tworzyć szkolę rolną.

CZYTAJ TEŻ:

Nauka – arcytrudnych warunkach, bez podręczników, a nawet ławek - oficjalnie rozpoczęła się w październiku 1946 roku. Zajęcia prowadzono najpierw w domach, z czasem (od 1948) w gmachu późniejszego internatu. Każdy uczeń musiał zadbać o swoją aprowizację i dostarczał do szkoły miesięcznie m.in. 50 kg ziemniaków, 2 kg słoniny, fasolę, mąkę, kaszę. Uczniowie sami zresztą gotowali, a gdy zabrakło tłuszczu to zupy okraszano i olejem lnianym. Szkoła nazywała się Państwowe Gimnazjum Rolnicze w Mariówce.

Wielkim wysiłkiem w roku 1963 oddano do użytku nowy, używany do dziś budynek szkoły. „Rolniczak” wielokrotnie zmieniał nazwy – od wspomnianego gimnazjum, przez liceum gospodarstwa wiejskiego, liceum rolniczo-administracyjne, liceum hodowlane, państwowe technikum rolne, by w roku 1976 otrzymać nazwę Zespół Szkół Rolniczych. Ale zawsze w centrum zainteresowania placówki było kształcenie kadr dla rolnictwa, głównie państwowego, choć przecież i dla indywidualnego. Sercem szkoły przez dekady było wielkie – blisko 400-hektarowe pomocnicze gospodarstwo rolne wraz z oborami, parkiem maszynowym, chlewnią, szklarnią. Do tego dochodziły dwa internaty, stadion, boiska, strzelnica.

Nowa rzeczywistość po roku 1990 zmieniła nieco profil szkoły, pojawiły się kierunki niewiele – lub zgoła nic – mające wspólnego z rolnictwem. Po gospodarstwie zostało wspomnienie, a dziś na jego polach rosną kolejne domy. Ale nadal kształci się tu kadry np. w agrobiznesie, ochronie środowiska czy w technikum weterynaryjnym. Są i klasy strażackie i technikum leśne.

Przez blisko osiem dekad szczecinecki „rolniczak” ukończyło ponad 6 tysięcy absolwentów, z których wielu spotyka się do dziś na zjazdach absolwentów, spotkaniach koleżeńskich, klasowych i świętuje kolejne rocznice matury. Na trwałe wpisał się w edukacyjny krajobraz regionu, a wszyscy jego wychowankowie podkreślają, że odebrali nie tylko staranne wykształcenie, przygotowanie do zawodu, ale był dla nich prawdziwą szkołą życia i nauką szacunku do ciężkie pracy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto