Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryś u bram Szczecinka! Drapieżnik koło Czarnoboru [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Ryś przy podszczecineckiej drodze z Buczka do Żółtnicy
Ryś przy podszczecineckiej drodze z Buczka do Żółtnicy Czytelnik
Świetna informacja – piękny ryś zadomowił się na obrzeżach Szczecinka. Zwierzę widziano przy drodze z Buczka do Żółtnicy.

Zdjęcie pięknego rysia przechadzającego się poboczem drogi z Buczka (to peryferia Szczecinka koło Czarnoboru) do Żółtnicy otrzymaliśmy od pana Arkadiusza: - Wykonał je mój szwagier – mówi.

CZYTAJ TEŻ:

Przypomnijmy, że całkiem niedawno informację o rysiu (wraz z filmem) na drodze leśnej koło Iwina (gmina Grzmiąca) przekazali nam szczecineccy leśnicy. To już kolejny sygnał, że w bezpośrednim sąsiedztwie Szczecinka zadomowił się ten wspaniały drapieżnik.

Ryś trafił tu w następstwie projektu reintrodukcji, czyli przywracania tego gatunku naturze. To program przywrócenia rysia na obszarze dawnego bytowania w północno-zachodniej Polsce oraz zapewnienia odpowiednich warunków dla rozwoju populacji tego gatunku. Realizowany jest przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu.

- Nie znam drugiego regionu w Polsce, który stwarzałby lepsze warunki do bytowania rysi - dodaje Marcin Grzegorzek z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. - Żadne tam Białowieże i góry, nasza mozaika leśno-rolnicza, z niezbyt intensywnym rolnictwem, jest dla ich najlepsza.

Ryś euroazjatycki (Lynx lynx) w północno-zachodniej Polsce nie występował od dekad. Na początku tej dekady w Polsce żyło niespełna 300 rysi. Są objęte całkowitą ochroną.

Projekt „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski” współfinansowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Realizuje go ZTP z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu przy wsparciu WWP Polska.

Naszą informację o „szczecineckim” rysiu uzupełniamy pięknymi zdjęciami rysiowej rodziny z okolicy Złocieńca wykonanymi przez Andrzeja Bergera. To leśnik z Nadleśnictwa Złocieniec, miłośnik natury i fotograf przyrody z nieprawdopodobnym okiem i szczęściem z bezkrwawych łowach z aparatem. Dzięki jego uprzejmości możemy z bliska przyjrzeć się rysiej rodzinie z okolic Złocieńca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto