Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rysia rodzinka z Pojezierza Drawskiego wyleczona i znowu na wolności [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wypuszczenie rysi na wolność
Wypuszczenie rysi na wolność Jacek Więckowski, ZTP
Przyrodnicy wypuścili na wolność trzy rysie, które wyleczyli ze świerzbu, choroby zabójczej dla naszych najpiękniejszych drapieżników. Zwierzęta znowu buszują po lasach Pojezierza Drawskiego.

W kwietniu członkowie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, które prowadzi projekt „Powrót rysia do północno zachodniej Polski” wypuścili do lasów w okolicach Złocieńca trzy rysie. Wcześniej spędziły one kilka tygodni w ośrodku rehabilitacji zwierząt w Stobnicy, gdzie leczono je na świerzb.

CZYTAJ TEŻ:

Terapię przeszła Azjatka, którą na wolność w ramach programu reintrodukcji rysia wypuszczono jesienią 2020 roku. Jest również trójka kociąt, które urodziła wiosną tego roku. Przy okazji wymiany obroży z nadajnikiem telemetrycznym stwierdzono, że zwierzę choruje na świerzb.

- To podstępna choroba, która w długim okresie czasu wyniszcza organizm zwierzęcia i jest bezpośrednią przyczyną jego śmierci –

piszą przyrodnicy z ZTP.

Azjatka dostała leki, ale jej samej nie odłowiono z uwagi na wychowywanie kociąt. Jasne było jednak, że najpewniej i one zarażą się świerzbem. Leczenie na wolności okazało się mało skuteczne.

– Koty wyglądały coraz gorzej, były coraz słabsze, zaczęło wypadać im futro –

przyrodnicy mieli świadomość, że bez ich pomocy rysie zginą.

Zapadła decyzja o odłowieniu Azjatki i jej potomstwa, co nie było łatwym zadaniem. W końcu po wielu próbach udało się rysią rodzinkę złapać i umieścić w ośrodku rehabilitacyjnym. Ogromną pomocą okazał się Andrzej Bejger, leśnik z Nadleśnictwa Złocieniec i fotograf, który niemal zaprzyjaźnił się z Azjatką i jej kociętami śledząc z aparatem w ręku ich zwyczaje.

CZYTAJ TEŻ:

Po kilkutygodniowym leczeniu udało się – za wyjątkiem jednego kociaka, który był w najcięższym stanie – uratować wszystkie rysie. I w kwietniu wróciły do swego domu w lesie. Zwierzęta otrzymały obroże z nadajnikami, a małe kocice także imiona – Asia i Anabel. - Ze szczególną uwagą będziemy obserwować dalsze poczynania rysic na wolności – dodają przyrodnicy z ZTP. - Już niedługo Asia i Anabel powinny opuścić matkę i zając swój rewir, pewnie w bliskim sąsiedztwie Azjatki.

Projekt reintrodukcji rysia jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu. Do końca 2021 roku na wolność zostały wypuszczone 62 rysie (26 samic, 36 samców), w tym 60 dorosłych osobników sprowadzonych do projektu i 2 kotki urodzone w zagrodach adaptacyjnych. Na wolności od początku realizacji projektu urodziły się 22 kocięta.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto