Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie zaginionego miasta koło Sławoborza. Archeolodzy mają plan [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Najlepiej zachowana wschodnia część miasta Stolzenberg
Najlepiej zachowana wschodnia część miasta Stolzenberg Andrzej Kuczkowski
Koszalińscy archeolodzy odkryli w okolicach Świdwina ślady zaginionego miasta Stolzenberg. Tak narodził się pomysł urządzenie ścieżki edukacyjnej, która pozwoliłaby zwiedzić ten unikat.

Koszalińscy archeolodzy Andrzej Kuczkowski i Marcin Krzeptowski na przełomie roku 2019 i 2020 w lasach Nadleśnictwa Świdwin (osada Zagrody, gmina Sławoborze, pow. świdwiński) zlokalizowaliśmy pozostałości miasta. Funkcjonowało ono jeszcze w XVII wieku, potem przepadło w odmętach historii.

- To świetnie zachowane fosy i wały otaczające obszar o powierzchni 6,5 hektara – pisze Andrzej Kuczkowski, na co dzień szef działu archeologii Muzeum w Koszalinie. - Ustalono, że obiekt ten stanowi pozostałości średniowiecznego miasta Stolzenberg lokowanego przez biskupów kamieńskich w XIII-XIV wieku, a istniejącego jeszcze w początkach XVII stulecia.

To niezwykle ważne odkrycie, wręcz sensacyjne. Identyfikacja miasta i prowadzone badania archeologiczne zostały ogłoszone najważniejszym odkryciem archeologicznym w Polsce dokonanym w roku 2020 w plebiscycie czasopisma „Archeologia Żywa”.

Nic dziwnego, o ile osady i miasta z zmierzłych czasów znikały się i pojawiały, o tyle osadnictwo już z wieku XVII powinno przetrwać do naszych czasów. Wszystkie właściwie pomorskie miasta przetrwały do dziś. – Stolzeberg najpewniej padło ofiarą wojny 30-letniej (1618-1648), która doprowadziła Pomorze i wiele innych krajów niemieckich do kompletnej ruiny. Na Pomorzu, które zamieniło się w pustkowie, zniknęło wiele miast lub stały się one wsiami . Stolzeberg nie podniósł się ze zgliszczy, a wielkością dorównywał takim miastom jak Karlino czy Świdwin.

Przypomnijmy, że wojna 30-letnia toczyła się na tle religijnym utrwalając podział Niemiec na protestancką północ i katolickie południe. W konflikt mieszały się także ościenne państwa. Była szczególnie wyniszczająca nie tylko z uwagi na działania militarne, ale fakt, że walczące armie żywiły się wojną pustosząc, rabując, paląc i mordując zarówno własne kraje, jak i te najeżdżane. Przemarsze wojsk – często roznoszących zarazę – były dopustem bożym. Szacuje się, że zginąć mogło około 8 milionów ludzi, w większości cywilów. Na Pomorzu straty sięgały około połowy ludności.

Wykopaliska w Stolzebergu odkryły nie tylko ślady miasta, ale zabytki średniowiecze, z epoki brązu, związane ze skandynawskimi Gotami, pozostałości po bitwie z roku 1762, a także depozyt z ostatniej wojny.

- Ale to dopiero początek naszej przygody ze Sławoborzem – dodaje Andrzej Kuczkowski. - Pragniemy, aby to miejsce stało się ważnym punktem na mapie turystyczne, a także stało się istotnym elementem budowania tożsamości lokalnej. Dlatego też złożyliśmy wniosek o dofinansowanie stworzenia ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, której działanie zainicjowałby piknik historyczny oraz wystawa zabytków pozyskanych do tej pory w zanikłym mieście.

Wniosek opiewa na 30 tysięcy złotych w ramach programu „Bosman wspiera Region” przeszedł pierwszy, formalny etap naboru. W tej chwili o jego sukcesie zadecyduje głosowanie internetowe. - Dlatego też proszę Was o wsparcie naszego wniosku – dodaje archeolog. - Głosy można oddawać do 28 kwietnia. raz dzienne z danego adresu IP.

A tak projekt opisują autorzy: - Dzięki zastosowaniu rozwiązań wykorzystywanych w geocachingu oraz trasach turystycznych oznaczone zostaną najważniejsze elementy obiektu, umożliwiając interaktywne poznawanie dziejów i przyrody tego niezwykłego miejsca. Planowane są również wydarzenia związane z inauguracją ścieżki – wystawa zabytków archeologicznych, warsztaty z możliwością wzięcia udziału w pracach wykopaliskowych, a także zapoznanie się z najnowszymi metodami badań nieinwazyjnych. Dodatkową atrakcją będzie udział grupy rekonstrukcyjnej, przybliżającej życie codzienne w XIV-XV w. Dzięki istniejącej infrastrukturze, zaginione miasto stanie się ważnym i rozpoznawalnym elementem regionalnego zasobu kulturowego znacznie podnosząc walory turystyczne nie tylko gminy Sławoborze. Dzięki swojemu położeniu przy drodze tranzytowej stanie się chętnie odwiedzanym punktem na mapie Pomorza Zachodniego wyróżniającym się swym wyjątkowym charakterem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto