Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sołtys Turowa koło Szczecinka odwołany. Czy to koniec konfliktu?

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Zebranie wiejskie w Turowie w roku 2013 – z prawej wójt Ryszard Jasionas, obok sołtys Mariusz Bagiński
Zebranie wiejskie w Turowie w roku 2013 – z prawej wójt Ryszard Jasionas, obok sołtys Mariusz Bagiński Fot. Rajmund Wełnic
Mieszkańcy podszczecineckiego Turowa na zebraniu wiejskim zdecydowali od odwołaniu Mariusza Bagińskiego w funkcji sołtysa.

Na zebraniu wiejskim w głosowaniu jawnym za odwołaniem sołtysa Turowa Mariusza Bagińskiego głosowało 39 osób, przeciw było 21. Teraz w ciągu miesiąca wójt gminy wiejskiej Szczecinek zarządzi wybory nowego sołtysa.

CZYTAJ TEŻ:

Zebranie wiejskie planowano początkowo – na wniosek grupy mieszkańców Turowa - zwołać na 4 lutego, ale sołtys – tłumacząc się obostrzeniami sanitarnymi z uwagi na epidemię – przełożył na kwiecień. Z naszych informacji wynika jednak, że wójt Ryszard Jasionas po konsultacjach z prawnikiem, uznał, że jeżeli sołtys nie zwołuje zebrania, może to zrobić on. I tak się stało, z powyższym skutkiem.

Nie udało nam się skontaktować z Mariuszem Bagińskim, poznać jego stanowiska.

O konflikcie w Turowie już pisaliśmy. - Pod moim adresem padają różne oskarżenia, ale nie zamierzam się przed nimi bronić, bo nie mam przed czym – mówił nam wcześniej Mariusz Bagiński. Zapowiedział także kroki prawne i zawiadomienie prokuratury, bo pod jego adresem na portalach internetowych kierowane są pogróżki. – To nagonka, czuję, że moje życie i zdrowie jest zagrożone – mówi.

– Od jakiegoś półtora roku praktycznie zaprzestał działalności – mówiła nam z kolei prosząca o zachowanie anonimowości mieszkanka Turowa. – Plac zabaw w opłakanym stanie, sala wiejska niedostępna dla dzieci i młodzieży, która nie ma się gdzie popołudniami podziać.

Do listy zarzutów nasi rozmówcy dorzucają brak imprez, bałagan, nieuprzątnięte chodniki. – Wiemy, że to nie zadanie sołtysa, bo przecież nie będzie chodził i zamiatał chodników, ale jego rolą m.in. jest być łącznikiem między lokalną społecznością, a wójtem i urzędem, zresztą pan sołtys jest przecież radnym – dodają. – Powinien też inicjować różne akcje, mobilizować i integrować mieszkańców, a z tego co widzimy to często nawet w Turowie nie przebywa.

Czy posada sołtysa jest lukratywna? Raczej nie. - Dieta sołtysa zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym została ustalona przez Radę Gminy Szczecinek, miesięcznie dieta sołtysa wynosi 392 zł brutto i wypłacana jest sołtysowi kwartalnie - informuje Jakub Diakun z Urzędu Gminy Szczecinek.

Sołtys działa na podstawie ustawy o samorządzie gminnym oraz statutu sołectwa uchwalonego przez Radę Gminy Szczecinek. Sołectwo, jako jednostka pomocnicza gminy posiada statut, który po konsultacjach z mieszkańcami uchwalany jest przez Radę Gminy. - Na terenie gminy Szczecinek kadencja tych organów wynosi 4 lata, a przepisy nie ograniczają liczby kadencji, które przysługują organom sołectwa - dodaje Jakub Diakun.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto