Spektakularna zorza polarna nad Szczecinkiem i Świdwinem. Dziś będzie jeszcze lepiej [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Zorza 23 marca nad Świdwinem
Zorza 23 marca nad Świdwinem Krzysztof Smejlis
Dość niespodziewanie w naszym regionie minionej nocy była pięknie widoczna zorza polarna. Prezentujemy zdjęcia naszych Czytelników z okolic Szczecinka i Świdwina. Dziś (24 marca) ma być jeszcze bardziej spektakularnie.

- Wieczór (23 marca) zaczął się niewinnie i oprócz wzmianek o wzmożonej aktywności słonecznej nic nie zapowiadało kosmicznego przedstawienia, ale około godziny 21 na różnych portalach zaczęły pojawiać się pierwsze doniesienia o zorzy nad Polską nie było na co czekać –

pisze Łukasz Kilinowski z Radomyśla koło Szczecinka, który natychmiast ruszył z aparatem w plener. - Na początku był delikatnie zielonkawy horyzont, ledwie widoczny gołym okiem. Mimo wszystko nie zapowiadał widowiska, ale już za chwilę wystrzeliły pionowo w górę zorzowe reflektory rozjaśniając niebo. Widoczne gołym okiem filary tańczyły nad horyzontem, a na niebie rozświetliły się kolory, by po kilkunastu minutach przygasnąć powoli i zostawić nas oniemiałych w szczerym polu.

CZYTAJ TEŻ:

Fantastyczną sesję zdjęciową miał także Krzysztof Smejlis ze Świdwina, który uwiecznił zorzę w okolicy swego miasta. - Była jeszcze silniejsza niż ostatnio – pisze. - Gołym okiem widać było jasny obszar, a na północnym wschodzie nawet przez moment ukazały się filary. W kulminacyjnym momencie nadciągnęła z zachodu chmura, ale jeszcze dzisiaj (24 marca) jest szansa na powtórkę i warunki mają być trochę lepsze.

Jak powstaje zorza? Nasza gwiazda emituje naładowane cząsteczki protony i elektrony tzw. wiatr słoneczny. Pole magnetyczne Ziemi odchyla go sprawiając, że porusza się wzdłuż jego linii. W rejonie obu biegunów atomy słonecznych cząsteczek są wzbudzone i emitują świecenie zorzowe w górnych, rozrzedzonych warstwach atmosfery. Zwykle zjawisko widoczne jest w okolicach biegunów, stąd nazwa zorza polarna. Ale, gdy Słońce jest bardziej aktywne, czyli emituje w czasie burz magnetycznej więcej cząstek, można ją dostrzec także w naszych szerokościach geograficznych. I tak jest teraz, gdy w północnej Polsce panują idealne warunki do obserwacji zorzy polarnej.

instagram.com/ksfoto22

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie