Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stadnina koni w Białym Borze. Jest wykonawca przebudowy pensjonatu [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Tak obecnie wygląda pensjonat w Białym Borze
Tak obecnie wygląda pensjonat w Białym Borze Rajmund Wełnic
Jest wykonawca przebudowy pensjonatu stadniny koni w Białym Borze. Udało się go wyłonić za trzecim podejściem.

Koszaliński oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wybrał wykonawcę rozbudowy i przebudowy pensjonatu Hubertus w stadninie koni w Białym Borze. Za niespełna 16 milionów złotych wykona ją firma Maksbud z Koszalina.

Informację o wyborze wykonawcy podała poseł Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska, która od dawna zabiegała o tę inwestycję.

- Mieszkańcy Białego Boru mają powody do radości –

pisze.

- Niedługo ruszą prace w ośrodku po byłym stadzie ogierów.

CZYTAJ TEŻ:

Było to trzecie podejście do wyboru wykonawcy. W pierwszym przetargu była tylko jedna oferta na 23,638 mln zł, to więcej niż początkowo zakładał KOWR (10 mln zł), więc przetarg unieważniono. W drugim przetargu ceny pięciu oferentów były już niższe – od 15,99 do 22,94 mln zł. I on został unieważniony i rozpisano trzeci przetarg. Na niższe widać nie można już przy obecnej inflacji liczyć, więc KOWR zwiększył finansowanie i przystąpi do realizacji inwestycji.

Przypomnijmy, że wcześniej – w lutym tego roku KOWR zlecił wykonanie projektu modernizacji stadniny w Białym Borze. W ciągu zaledwie 120 dni powstał projekt modernizacji i rozbudowy dawnej powozowni oraz pensjonatu. Obiekty mają być przystosowane do wymogów współczesności. Dziś jest tu 70 miejsc noclegowych, po rozbudowie będzie 130.

Inwestycja to wstęp do reaktywacji dawnego stada ogierów, które 6 lat temu udało się odzyskać od prywatnego dzierżawcy zalegającego z czynszem. Białoborska stadnina miałaby prowadzić działalność wypoczynkową, a także hodowlaną. Teraz w stajniach w ośrodku jest kilka koni, a miejsc jest na 100. Do tego 50 hektarów pięknie położonych terenów, aż prosi się aby ulokować tam boiska. Ośrodek miałby także organizować zawody jeździeckie, czy prowadzić hotel dla koni prywatnych właścicieli.

W roku 2011 stadninę wydzierżawiono prywatnej firmie. Deklarowała ona konturowanie działalności jeździeckiej i hodowlanej, turystycznej i hotelowej. Ze świetlanych planów niewiele jednak wyszło. Po kilku latach działalność jednak prawie zamarła, pojawiły się zaległości w płatności czynszu. W roku 2016 obiekty udało odzyskać i uchronić przed degradacją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto