Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świetne Liceum Medyczne w Szczecinku. Tak bardzo nam brak tej szkoły [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Liceum Medyczne w Szczecinku nie kształci już pielęgniarek i położnych od bez mała 20 lat. Absolwentki tej szkoły do dziś są na pierwszej linii walki o nasze życie i zdrowie. Bywa, że płacą za to najwyższą cenę...

Od razu zastrzegam, że to mój bardzo osobisty tekst. Z "Medykiem" związana była całe niemal swoje zawodowe życie Moja mama. I Ona i wszyscy pracownicy mocno przeżyły decyzję o likwidacji placówki kształcącej średni personel medyczny na najwyższym poziomie. Dość powiedzieć, że absolwentki tej szkoły to do dziś trzon większości placówek medycznych nie tylko w naszym regionie. Po latach - już nawet nie w czasie epidemii - absurdalność decyzji o zaprzestaniu kształcenia pielęgniarek widać jak na dłoni. Dziś nasze szkoły uczą tabuny policjantów, żołnierzy, strażaków i funkcjonariuszy Służby Więziennej...

Popularny „medyk”, istniejący do roku 2003, w tamtych czasach kształcił pielęgniarki i położne. Wtedy uczyły się w niej tylko dziewczęta. Początki placówki sięgają roku 1950, gdy utworzono Szkołę Pielęgniarstwa w Szczecinku, przekształconą później w Państwowe Liceum Pielęgniarstwa. Najpierw zajęcia odbywały się w budynkach szpitalnych (dziś mieści się tu oddział okulistyczny), a w roku 1968 adeptki pielęgniarstwa przeniosły się do nowo wybudowanego gmachy szkoły przy ulicy Kościuszki.

CZYTAJ TEŻ:

Czasy te i szkołę wspominam z wielką nostalgią, bo większość kariery zawodowej spędziła w medyku moja Mama, która uczyła tam przedmiotów zawodowych. Lata świetności szkoły przypadły na moje dzieciństwo, które często zresztą tam spędzałem, a wiele osób miałem zaszczyt znać osobiście. Pewnie dlatego mocno przeżyłem likwidację medyka w roku 2003, który co prawda wówczas już niewiele miał wspólnego z liceum medycznym i kończył żywot, jako III Liceum Ogólnokształcące (ostatni absolwenci mający coś wspólnego z medycyną kilka lat wcześniej kończyli kierunek opiekunek medycznych). Przez 50 lat grono absolwentów placówki urosło do blisko 2800 osób. Pracują do dziś w szpitalach w całym kraju i zagranicą.

Naboru do Medycznego Liceum Pielęgniarstwa już w roku 1992 zakazał minister zdrowia, rok później uruchomiono jeszcze studium medyczne, gdzie kształcono opiekunki medyczne (dziś starostwo próbuje reaktywować taki kierunek), a placówka działała jeszcze nieco ponad dekadę, jako Zespół Szkół Medycznych. Utworzono za to w roku 2004 III Liceum Ogólnokształcące, ale i ono nie okazało się receptą na przetrwanie, bo niż demograficzny zrobił swoje. „Medyk” zlikwidowano, a nauczycieli i uczniów przeniesiono do „mechanika”.

Tak dobiegła końca 53-letnia historia szkoły. Wszystko zaczęło się w roku 1950, gdy utworzono Szkołę Pielęgniarstwa w Szczecinku, przekształconą później w Państwowe Liceum Pielęgniarstwa. Pierwszą dyrektorką była Teodozja Salomon. Najpierw zajęcia odbywały się w budynkach szpitalnych (dziś mieści się tu oddział okulistyczny), a w roku 1968 adeptki pielęgniarstwa przeniosły się do nowo wybudowanego gmachu szkoły przy ulicy Kościuszki.

Dwa lata później szkole nadano imię Marii Curie-Skłodowskiej. Szkołą kierowała wówczas Zofia Kryńska, po niej w roku 1968 pałeczkę przejęła Władysława Radeberg, do tej pory wicedyrektorka i szefowa kształcenia teoretycznego, jedna z pierwszych absolwentek szkoły. Tradycją placówki bowiem było to, że duża część kadry pedagogicznej była kiedyś uczennicami „medyka”. Następnie na ćwierć wieku – do samego już końca – ster rządów sprawowała Jadwiga Weyna.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto