Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto 11. Batalionu z Czarnego w 15. rocznicę nadania imienia Ziemi Szczecineckiej [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Rok 2006, rodzicami sztandaru są  starosta szczecinecki Krzysztof Lis i dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych Współpracy i Rozwoju Katarzyna Oleś.
Rok 2006, rodzicami sztandaru są starosta szczecinecki Krzysztof Lis i dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych Współpracy i Rozwoju Katarzyna Oleś. Rajmund Wełnic
11. Batalion Ewakuacji Sprzętu im. Ziemi Szczecineckiej w Czarnem świętował właśnie 15. rocznicę nadania sztandaru. Z tej okazji przypominamy to pamiętne wydarzenie, które odbyło się w Szczecinku.

W jednostce w Czarnem koło Szczecinka odbyły się obchody święta 11. Batalionu Ewakuacji Sprzętu im. Ziemi Szczecineckiej w Czarnem połączone z 15. rocznicą wręczenia sztandaru. Rodzicami sztandaru są starosta szczecinecki Krzysztof Lis i dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych Współpracy i Rozwoju Katarzyna Oleś.

21 października 2006 roku, w Szczecinku wojska nie było od blisko dekady, ale to właśnie tu odbyła się uroczystość nadania czarneńskiemu batalionowi sztandaru i imienia Ziemi Szczecineckiej.

CZYTAJ TEŻ:

Uroczystości wręczenia sztandaru na murawie stadionu w Szczecinku przyglądało się m.in. ośmiu generałów, w tym Roman Polko, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i były dowódca jednostki specjalnej Grom. Symbol jednostki ufundowały miejscowe firmy i starostwa, bo choć Czarne leży nie tylko poza granicami powiatu, ale nawet województwa, to związki ze Szczecinkiem są wyjątkowo silne.

Mieszkańcy Szczecinka z rozrzewnieniem wspominali czasy, gdy w ich mieście stacjonował spory garnizon ze sztabem 2. Dywizji Zmechanizowanej rozformowanej w roku 1998. Dziś po armii w mieście została wojskowa komenda uzupełnień, oddział transportowy, całkiem sporo jeszcze nieruchomości wciąż czekających na zagospodarowanie i sporo emerytów w mundurach. Stąd może takie tłumy przyszły wówczas zobaczyć czołgi, wozy pancerne i inny sprzęt przywieziony przez żołnierzy. Wielkim wzięciem cieszyła się także grochówka z kotła kuchni polowej i chleb z armijnej piekarni.

Jednostka remontowa z Czarnego koło Szczecinka została sformowana w roku 2004 na bazie działających w tym mieście od lat oddziałów. Do zadań 11. Batalionu należy transport ciężkiego sprzętu, ewakuacja sprzętu bojowego z pola walki, rozpoznanie techniczne dróg ewakuacji i dojazdu. Batalion wchodzi w skład 1.Pomorskiej Brygady Logistycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto