Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecinecki "mechanik" z wirtualną strzelnicą. Nie uwierzycie co było tu wcześniej [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wideo
od 7 lat
Jeszcze latem zeszłego roku były tu dawne piwniczne magazyny opału i dawna kotłownia. Dziś szczecinecki „mechanik” ma nowoczesną strzelnicę wirtualną.

W środę (3 kwietnia) oficjalnie oddano do użytku wirtualną strzelnicę w piwnicach internatu Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku. Widzą wyremontowane i wyposażone pomieszczenia trudno uwierzyć, że całkiem niedawno był tu skład węgla i kotłownia. Dziś jednocześnie obsługę broni i strzelanie (impulsem laserowym) do tarcz może tu ćwiczyć cztery osoby. Strzelnica wirtualna – co ważne – dostosowana jest do wymogów współczesności, a także znacznie tańsza niż obiekty terenowe do ćwiczeń z bronią ostrą. Nauka strzelectwa zmierza dziś do ćwiczeń na strzelnicach wirtualnych. To bezpieczniejsze (nie strzela się ostrą amunicją), ale przy użyciu laserowych impulsów i wykorzystaniu zaawansowanej technologii i elektroniki.

Podobna powstała w szczecineckim I Liceum Ogólnokształcącym. Każdy trenujący może być wyposażony w pistolet lub karabinek. Starostwo otrzymało dofinansowanie do zadnia w wysokości 200 tys. zł. Strzelnica I LO kosztowała około 340 tys. zł, ZST niespełna 500 tys. zł, gdyż koszty podnosi adaptacja pomieszczeń piwnicznych. 336 tys. złotych powiat wygospodarował z własnego budżetu, 200 tys. złotych pochodzi z wsparcia Ministerstwa Obrony Narodowej. Na 164 tys. złotych powiat zaciągnął kredyt.

W planach jest także uruchomienie podobnej instalacji w Zespole Szkół nr 1 im. KEN. Jako pierwszy w powiecie, co zrozumiałe, był Zespół Szkół nr 7 w Białym Borze, gdzie już kilka lat temu szczecineckie starostwo stworzyło wirtualną strzelnicę. To tu bowiem kształcą się uczniowie klas mundurowych – policyjnej, wojskowej czy służb więziennych. Dla nich zdobycie praktycznych umiejętności posługiwania się bronią to jest kluczowa. I – jak przydatne okazują się ćwiczenia – przekonują wyniki rywalizacji szkół mundurowych, w których białoborski ZS nr 7 należy do najlepszych nie tylko w regionie.

Wojna na Ukrainie uzmysłowiła nam, że nasz świat wcale nie jest tak bezpieczny i pewny, jak do niedawna sądziliśmy. Do programów nauczania i przedmiotu zwanego dziś edukacja dla bezpieczeństwa wróci wkrótce nauka obsługi broni i strzelania. Sęk w tym, że dramatycznie brakuje obiektów, w których młodzież mogłaby ćwiczyć te umiejętności. W związku z rosyjską agresją na Ukrainę zmodyfikowano program przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa o elementy dawnego przysposobienia obronnego, w tym naukę obsługi broni i strzelania. Z początkiem roku szkolnego 2024/25 nauka strzelectwa będzie obowiązkowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto