Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecineckie lasy darzą grzybami na wiosnę. Żółciak siarkowy i krasnoborowik ceglastopory [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Beata Bilska-Zaleska z krasnoborowikiem ceglastoporym
Beata Bilska-Zaleska z krasnoborowikiem ceglastoporym Beata Bilska-Zaleska
Końcówka wiosny w naszych lasach to pora na zbiory żółciaków siarkowych i krasnoborowików ceglastoporych. Na nieoczywiste grzybobranie zaprasza Beata Bilska-Zaleska, grzyboznawczyni rodem ze Szczecinka.

Grzybiarze już meldują o pierwszych, jesiennych grzybach – podgrzybkach, czy nawet prawdziwkach – ale to anomalie. Wszyscy oczekują na pierwszy wysyp letnich grzybów, czyli pieprznika jadalnego, zwanego potocznie kurką.

CZYTAJ TEŻ:

Ale prawdziwymi królami naszych lasów są o tej porze roku żółciak siarkowy i kransborowik ceglastopory. Pierwszego z tych grzybów nie sposób pomylić z innym – jaskrawożółty rośnie na drzewach. Zwykle liściastych, dla których pojawienie się żółciaka nie zwiastuje nic dobrego. Jest to bowiem grzyb chorobotwórczy, który atakuje drzewa osłabione, jak i te w pełni zdrowe. Wywołuje brunatną zgniliznę drewna i zaatakowane drzewo ginie w ciągu kilku lat.

- Żółciak nazywany jest leśnym kurczakiem rosnącym na drzewie. Nie sposób go nie zauważyć i swoją nazwę nosi nieprzypadkowo - nasza rozmówczyni mówi, że i o tej porze roku grzybiarze mają co szukać w lasach.– mówi Beata Bilska-Zaleska, grzyboznawczyni ze Szczecinka, która właśnie późną wiosną wybiera się do lasów na zbiory żółciaków. - Przepyszny, mam go w słoikach –Pamiętajmy jednak, że jadalne są tylko młode owocniki po odpowiednim przygotowaniu – po płukaniu, obgotowaniu i odlaniu wody. Dopiero tak przygotowane grzyby można dalej przetwarzać. Surowe są trujące, starsze są niejadalne nawet po obróbce termicznej.

- Znalazłam również krasnoborowika ceglastoporego, zwanego do niedawna borowikiem ceglastoporym – mówi pani Beata. – To grzyb jadalny, bardzo smaczny. Ja najbardziej lubię gołąbki bez zawijania, mielone, gołąbki, panierowane i zalane octem, ale również w zalewie słodko kwaśnej. Najlepszy smak jak dla mnie osiągają w połączeniu z mięsem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto