Szczecineckie parafie. Dziś wirtualna wizyta w parafii św. Krzysztofa [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wierni w kościele na pamiątkowym zdjęciu - z roku 2015 archiwum
Rozpoczął się Wielki Tydzień i większość wiernych nie może odwiedzić swoich kościołów i uczestniczyć w duchowych przygotowaniach do Wielkanocy. Dziś więc - z myślą o nich - przypominamy cykl naszych prezentacji szczecineckich parafii sprzed kilku lat. Dziś parafia pw. świętego Krzysztofa.

Parafia pw. Św. Krzysztofa w Szczecinku została powołana do istnienia 29.08.2001 r. dekretem biskupa Mariana Gołębiewskiego, ówczesnego ordynariusza diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Została utworzona z podziału dwóch parafii; Narodzenia NMP i Ducha Świętego.

Ks. bp Ordynariusz mianował pierwszym proboszczem ks. Bolesława Czapora (2001 – 2005), a po roku samodzielnego duszpasterzowania, do pomocy otrzymał wikariusza, ks. Marka Cieślika (2003 – 2006).
Początkowo Msza św. niedzielna skupiająca wiernych z nowej parafii była odprawiana o godz. 14.00 w kościele Narodzenia NMP i tak to trwało do grudnia 2001 r.

W tym czasie parafianie przygotowywali zastępczą kaplicę, która została wydzierżawiona od TBS i przystosowana do celów liturgicznych. Pierwsze Nabożeństwa zostały odprawiane w kaplicy, którą poświęcono Matce Bożej z Fatimy w grudniu 2001. Kaplica była sukcesywnie doposażona w niezbędne sprzęty i szaty liturgiczne.

Na lokalizację budowy kościoła i domu parafialnego zostało wybrane miejsce, które znajduje się w samym środku nowoutworzonej parafii; przy skrzyżowaniu ulic Słowiańskiej z Pomorską. Miejsce to choć bardzo korzystne ze względu na lokalizacje bo znajduje się w centrum parafii, to ma zasadniczy mankament; warunki gruntowo-wodne są bardzo niekorzystne dla bezpośredniego posadowienia obiektów budowlanych, szczególnie ze względu na występowanie gruntów słabonośnych. Ów mankament sprawił, że przy projektowaniu obiektów kościelnych, trzeba było zaplanować wzmocnienie podłoża, a to wiązało się z dodatkowymi kosztami budowy.

Prace budowlane rozpoczęły się 2004 roku. Polegały one na uzbrojeniu terenu w instalacje wodno kanalizacyjną.
W 2005 w marcu nastąpiła zmiana proboszcza parafii. Ks. Bolesław Czapor objął placówkę w Kaliszu Pomorskim, na jego miejsce został mianowany proboszczem ks. Bogusław Matusik.

Jesienią 2006 roku rozpoczęto wykonanie wzmocnienia kolumnami betonowymi FSS podłoża gruntowego pod fundamenty kościoła i domu parafialnego. W 2007 roku zostały rozpoczęte prace związane z budową rusztu i wylaniem płyty kościoła. W 2008 roku rozpoczęto wznoszenie murów świątyni i równocześnie trwały prace przy budowie rusztu i płyty domu parafialnego.

Gdy mury kościoła zostały ukończone, pod koniec roku 2009, rozpoczęły się prace związane z montażem dźwigarów i dachu kościoła. Prace dachowe ukończono w kwietniu. W tym też miesiącu zamontowanie okna i rozpoczęto tynkowanie wnętrza świątyni. W kwietniu 2010 roku zakończono wznoszenie ścian parteru domu parafialnego i wylano strop. Została ustalona data uroczystego poświęcenia o oddania do użytku kościoła wiernym. W związku z tym na początku czerwca podjęto prace, aby wykończyć i wyposażyć kościół w niezbędne urządzenia i sprzęty.

25 lipca 2010 roku ks. bp Ordynariusz Edward Dajczak w asyście kapłanów dekanatu, burmistrza Miasta Szczecinek Jerzego Hardie Douglasa, vice starosty Marka Kotschego, zaproszonych gości i licznie zgromadzonych wiernych poświęcił nowo powstałą świątynię.

W listopadzie 2010 roku prowadzono prace związane z ociepleniem murów kościoła, a 18 grudnia tego samego roku miało miejsce poświęcenie dzwonu ufundowanego przez parafianina śp. Wiktora Romanowskiego jako wotum za ocalone życie w czasie wojny. Dzwon został odlany w ludwisarni Zbigniewa Ludwika Felczyńskiego w Taciszewie. Waży 150 kg. Znajduje się na nim wizerunek Św. Krzysztofa oraz wezwanie "Św. Krzysztofie prowadź bezpiecznie do celu". Jest też inskrypcja o treści Żołnierz AK. z Wilna „Wiktor” z rodziną Romanowskich. Szczecinek AD. 2008. Poświęcenia dokonał ks. bp Krzysztof Zadarko.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie