Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecineckie starostwo zerwie współpracę z białoruskimi samorządami [aktualizacja]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Szczecinek Grzegorz Poczobut
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Szczecinek Grzegorz Poczobut Rajmund Wełnic
Powiat szczecinecki kończy współpracę z oficjalnymi samorządowymi władzami na Białorusi. - To absolutnie nie oznacza, że odwracamy się od zwykłych Białorusinów walczących z reżimem Łukaszenki i tamtejszą Polonią – mówi Grzegorz Poczobut, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Szczecinek, pomysłodawca zerwania porozumienia.

Wniosek o zerwanie porozumień o współpracy szczecineckiego starostwa z obwodem Łohojsk i miastem Smorgonie w obwodzie grodzieńskim padł na niedawnej sesji Rady Powiatu.

- To oczywiście pokołosie tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą i agresji rosyjskiej na Ukrainę –

wiceprzewodniczący RP Grzegorz Poczobut mówi, że choć oficjalnie Białoruś w wojnie nie bierze udziału to jawnie wspiera inwazję użyczając swoich baz i terytorium armii rosyjskiej.

- Na Białorusi łamane są podstawowe prawa człowieka, więźniów politycznych liczy się w tysiącach, wśród nich laureata pokojowego Nobla Alesia Bialackiego czy polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta, który opisywał bezprawne działania reżimu Łukaszenki.

Grzegorz Poczobut nie ukrywa, że ta sprawa ma dla niego osobisty i emocjonalny wydźwięk, bo Andrzej Poczobut to jego rodzina ze strony dziadka. - Jestem w kontakcie z jego żoną Oksaną, która opowiedziała mi, że Andrzej dostał od władz białoruskich możliwość wyjazdu z kraju w zamian za podpisanie lojalki i zrzeczenie się obywatelstwa, ale nie ugiął się w swojej walce – szczecinecki radny dodaje, że oznacza to dla dziennikarza wyrok 8 lat w kolonii karnej. - Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych działa na rzecz uwolnienia Andrzeja i innych Polaków, my ze swojej strony chcemy się zdobyć na gest, jakim będzie zerwanie współpracy z oficjalnymi władzami białoruskimi.

Nasz rozmówca dodaje, że samorząd szczecinecki nadal wspiera walkę białoruskiej opozycji i naszych rodaków na Białorusi i ma nadzieję, że gdy sytuacja na to pozwoli to wsparcie przybierze bardziej wymierny charakter.

Radni wniosek wiceprzewodniczącego przyjęli przez aklamację. Teraz zarząd powiatu przygotuje projekt uchwały o zerwaniu porozumienia, który zostanie przegłosowane na kolejnej sesji.

Umowę o ramowej współpracy powiatu szczecineckiego z obwodem Łohojsk koło Mińska i Smorgoniami podpisano w roku 2010, choć już rok wcześniej przedstawiciele obwodu Łohojskiego gościli w Szczecinku z inicjatywy szczecineckiego przedsiębiorcy Piotra Stakucia. To w tym mieście działa jedna z fabryk płyt drewnopochodnych Kronospanu, który ma swój zakłada także ze Szczecinkiem. W Smorgoniach – jak w całym obwodzie grodzieńskim – mieszka także duża mniejszość polska.

Trudno powiedzieć, że współpraca dawała jakieś wymierne efekty, ograniczyła się do kilku oficjalnych wizyt w ob krajach mających rozpocząć kontakty gospodarcze miejscowych firm. W ostatnich latach – za sprawą autorytarnych rządów Łukaszenki, pandemii i wojny – praktycznie zamarły. Ale jeszcze w roku 2015 w Szczecinku gościła oficjalna delegacja rejonu smorgońskiego na czele z Mieczysławem Gojem, przewodniczącym komitetu wykonawczego w Smorgoni. – Chcemy przetrzeć drogę naszym firmom, które chcą wejść na rozwijający się rynek wschodni – mówił wówczas starosta Krzysztof Lis. Goście zwiedzili miejscowe zakłady (m.in. Kronospan, PKS, Acar, Admet) i kilka szkół średnich. Jeszcze w roku 2017 w szczecineckim starostwie podejmowany był konsul generalny Białorusi.

AKTUALIZACJA
Oto oficjalne stanowisko Rady Powiatu Szczecinek w sprawie bezprawnego skazania Andrzeja Poczobuta.

"Sąd w Grodnie 8 lutego br. ogłosił wyrok 8 lat więzienia o zaostrzonym rygorze w sprawie dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi Andrzeja Poczobuta. W politycznym procesie zarzucając mu „wzniecanie nienawiści" i „działalność terrorystyczną". Opozycjonista spędził w areszcie 500 dni. Wydany wyrok nie ma nic wspólnego ze
sprawiedliwością. Andrzej Poczobut jest niewinny i powinien zostać uwolniony. Nasz Rodak jest więźniem politycznym w sercu Europy w XXI wieku!

Rada Powiatu w Szczecinku sprzeciwia się skazaniu Andrzeja Poczobuta. Ten haniebny wyrok został wydany przez podległy reżimowi Łukaszenki sąd w Grodnie po prawie dwóch latach przetrzymywania Andrzeja w więzieniu bez możliwości kontaktu z bliskimi oraz po sfingowanym procesie, przeprowadzonym za zamkniętymi drzwiami. To ewidentny przykład łamania praw człowieka, a w szczególności praw przysługujących polskiej mniejszości na
Białorusi. Andrzej Poczobut to jeden z liderów Związku Polaków na Białorusi, dziennikarz, człowiek niezłomny wielkiego serca i uczciwości, to polski i białoruski patriota. Jego działalność służyła jak najlepszemu poznaniu wspólnej historii Polski i Białorusi, a w konsekwencji sprawie jej lepszego zrozumienia i budowaniu dobrego sąsiedztwa.

Takie postępowanie w stosunku do obywatela polskiego powoduje, że Rada Powiatu w Szczecinku nie widzi możliwości współpracy z Regionem Łogojskim i Smorgońskim w Republice Białorusi i zostaną podjęte działania Rady Powiatu w Szczecinku w sprawie zerwania stosunków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto