Szczecinek: drastyczna podwyżka opłat za śmieci. A może jednak rozliczenie z wodą...

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Władze miasta stoją przed dylematem: podnosić bez końca opłaty za śmieci od głowy, czy zdecydować się na powiązanie ich ze zużyciem wody? Rajmund Wełnic
Podwyżka opłat za śmieci stanie na sesji Rady Miasta Szczecinek (czwartek, 25 marca). Proponowana stawka – 30 złotych od osoby. Choć może dojdzie do rewolucji…

O nieuchronnej podwyżce opłat za wywóz śmieci ze Szczecinka pisaliśmy już w grudniu, gdy znane były główne ich składowe (koszty „na bramie” na składowisku odpadów, opłata marszałkowska, koszt odbioru przez PGK) na rok 2021. Wystarczyło je zestawić z kwotami jaki płaci topniejąca grupa mieszkańców, którzy składają deklaracje śmieciowe. Z opłat śmieciowych miasto ma obecnie około 7 milionów zł, a szacunkowe wydatki na ten rok mówią o 9 mln zł.

Pierwsze przymiarki mówiły o stawce rzędu 28-29 zł od osoby, w projekcie uchwały jaką zajmą się szczecineccy radni jest już 30 zł (w razie przyjęcia obowiązywałaby od czerwca). Bo też wyższe koszty trzeba już ponosić, a wciąż obowiązuje stawka 24 zł. Jak łatwo policzyć mówimy o podwyżce 25-procentowej…

Szef klubu KO mówi: zmieńmy system

- Jak klub jeszcze uchwałą się nie zajmowaliśmy, to propozycja ratusza – mówi Marcin Kaszewski, przewodniczący mającego większość w RM klubu Koalicji Obywatelskiej. Nie ukrywa jednak, że jego zdaniem czas obecnych rozwiązań i płacenia za głowę się wyczerpał. – Moje zdanie jest takie, że nie może być dalej tak aby uczciwi płacili coraz więcej za uchylających się od płacenia – mówi. – Przyznaję, że gdy burmistrz Daniel Rak zaproponował rozliczenie śmieci w powiązaniu ze zużyciem wody byłem do tego nastawiony sceptycznie (uchwałę zdjęto wówczas z obrad wobec oporu radnych – red.), ale dziś nie widzę innego sposobu uczciwego rozwiązania sprawy.

Dodajmy, że w Szczecinku (38 tys. mieszkańców) jest stale rosnące "manko" w składanych deklaracjach śmieciowych (około 32 tys.).

Czy to oznacza zmianę sposobu rozliczeń za wodę? Burmistrz deklaruje, że w każdej chwili jest gotów wrócić do tematu. Projekt stosownej uchwały jest gotowy, wystarczy kto tylko uaktualnić o bieżące dane. – Uważam, że nie ma co zwlekać, gdy proponowano nowe rozwiązanie stawka śmieciowa wynosiła 14 zł od osoby, dziś przeszło dwa razy więcej – Marcin Kaszewski nie ukrywa, że ta rewolucja śmieciowa wymagałaby zmiany stanowiska radnych. Kluczowa będzie stawka za metr wody, jaka wyszłaby z wyliczeń.

Z podobnymi dylematami zmagają się wszystkie gminy. Kołobrzeg śmieci z wodą rozlicza od dawna, Bobolice przeszły na nie dwa lata temu, a Koszalin (choć na razie decyzję odroczono) się przymierza.

Drogo, drożej, najdrożej...
Nie ma usługi, która podrożałaby w ostatnich latach bardziej niż wywóz śmieci. W Szczecinku wkrótce nieuchronne podwyżki. Prześledziliśmy, jak opłaty śmieciowe rosły w Szczecinku na przestrzeni lat. Z ważnym zastrzeżeniem – do roku 2013 obowiązywały inne przepisy, które de facto wprowadzają podatek śmieciowy. Gospodarka odpadami obciążono wówczas gminy, to one pobierają opłatę (można ją naliczać na różne sposoby – od głowy, od gospodarstwa domowego, od metrażu lub wiążąc ze zużyciem wody) i z tego finansują odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Na to wszystko nałożyły się rosnące opłaty środowiskowe i fakt, że w Szczecinku zamknięto wysypisko w Trzesiece i śmieci trzeba teraz wozić ponad 50 kilometrów. Na dodatek coraz więcej osób składa nierzetelne deklaracje śmieciowe zaniżając liczbę mieszkańców - w efekcie na śmieci składa się topniejąca liczba uczciwych.

Ale na potrzeby naszych wyliczeń wzięliśmy pod uwagę stawki ryczałtu, jaki do roku 2013 płacili mieszkańcy większości szczecineckich blokowisk, bo z grubsza odpowiadają one obecnemu systemowi rozliczeń (ogólną ilość śmieci dzielono na liczbę mieszkańców) i można je porównać.

A tyle płaciliśmy za śmieci w Szczecinku

  • 2002 rok – 4 zł od osoby
  • 2006 rok – 6 zł od osoby
  • 2012 rok – 8,26 zł od osoby
  • 2013 rok (zmiana przepisów) 14 zł od osoby
  • 2019 rok 18 zł od osoby
  • 2020 rok 24 zł od osoby
  • 2021 rok 30 zł osoby (propozycja)

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie