Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecinek na historycznych taśmach. Tak w czasach PRL znikał stary Szczecinek [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Dziś kolejny odcinek filmu od Szczecinku w czasach PRL i seria zdjęć pokazujących miasto w tamtej epoce.

Obraz zmontowany z filmów tworzonych przez członków Amatorskiego Klubu Filmowego Kontrapunkt ze Szczecinka przekazał nam Ireneusz Paliga, syn nieżyjącego już Władysława Paligi, jednego z autorów dzieła.

Dawny Szczecinek na starych taśmach. Unikatowe filmy miasta ...

Unikatowe ujęcia kręcono w Szczecinku od lat 60. do 80. XX wieku. Nie musimy dodawać, jak rzadkie to były obrazy. Wzbogacamy je zdjęciami z tego okresu, na których uwieczniono klimat siermiężnego PRL.

Dziś prezentujemy urywki scen, które naprawdę są historyczne i zmieniły oblicze miasta. Mowa m.in. o wyburzeniach prowadzonych na początku obecnej ulicy Wyszyńskiego (wówczas Żukowa). Jedynie starsi pamiętają, że ten fragment głównej arterii Szczecinka był mieszaniną parterowych chałupek, skromnych kamieniczek z bramami wiodącymi na małe, ciasne podwórka z szopami, jakimiś składzikami i manufakturami. Słowem – mało reprezentacyjne miejsce, coś w rodzaju przedłużenia ulicy Lipowej.

CZYTAJ TEŻ:

Pod koniec lat 60. zapadła decyzja o wyburzeniu całego kwartału. I to uwiecznił filmowiec z Kontrapunktu – przyznam, że nie znam innych zdjęć z tego wydarzenia. Widać, jak znikają kolejne rudery. W tle zaś stoją już niemal gotowe bloki przy obecnej ulicy Bagiennej. Wkrótce zasłoni je długi budynek tzw. schodki, dobrze znamy każdemu mieszkańcowi Szczecinka.

To bloki ze sklepami na parterze, które wzniesiono na początku lat 70. na skarpie będącej konsekwencją dość wysokiego posadowienia budynków. To zaś z kolei było wynikiem specjalnego wzmocnienia fundamentów w fatalnych warunkach gruntowych Szczecinka. Podniesione tym sposobem piwnice obsypano ziemią i uzyskano wspomniane schodki. Bliźniacze bloki stanęły naprzeciwko siebie tworząc do dziś charakterystyczny element architektury miasta. Znam go na wylot, bo na schodkach mieszkałem kilkanaście lat…

Są i nieco wcześniejsze obrazy z budowy wielkiego osiedla Kopernika. Stoi już także nowiutka Szkoła Podstawowa nr 6 wzniesiona jako tzw. tysiąclatka w ramach uczczenia obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego, którymi władze komunistyczne próbowały przykryć tysięczną rocznicę Chrztu Polski. Szkoła do dziś stoi i służy kolejnym pokoleniom mieszkańców Szczecinka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto