Na wstępie słowo wyjaśnienia, czym jest quest. To rodzaj bezobsługowej, edukacyjnej gry terenowej. W skrócie polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym, który za pomocą zagadek prowadzi po ciekawych miejscach. Coś w rodzaju gry miejskiej rozgrywanej od lat w Szczecinku, ale w wersji „na stałe”. Celem questu jest odkrycie ukrytego skarbu, a tym samym poznanie dziedzictwa miejsca, legend, podań i historii.
Fundacja Questingu zajmująca się promocją tej formy wypoczynku i zwiedzania ogłosiło właśnie konkurs na najciekawszy quest. Zgłoszono ponad 20 projektów, wśród nich szczecineckiego CEEiRJ. To pomysł na pieszą wycieczkę (jakieś 45-90 minut w zależności od tempa) ulicami Szczecinka, który zwiedzając wcielamy się jednocześnie w detektywa rozwiązującego kryminalną zagadkę.
Fabuła questu przenosi nas do roku 1939, gdy detektyw otrzymuje zlecenie rozwiązania sprawy morderstwa córki niemieckiego przedsiębiorcy. Dziewczyna pasjonowała się botaniką i fitologią. Okazuje się, że młoda kobieta otrzymywała wcześniej listy z pogróżkami. Sprawy zaczynają się komplikować, kiedy po kilku dniach w parku znaleziono również zwłoki młodego aptekarza. Dodatkowo, w tym samym czasie, tafla jeziora Trzesiecko pokryła się martwymi rybami a wędkarze wyłowili tajemnicze puste kanistry. Detektyw widząc wspólny mianownik ostatnich zdarzeń wierzy, że kluczem do rozwiązania zagadki jest ustalenie wzoru chemicznego substancji, która zatruła jezioro, a na tropie której prawdopodobnie były ofiary.
Swoje śledztwo rozpoczyna od miejsca, w który odnaleziono ciała w szczecineckim parku miejskim, a zebrane informacje i poszlaki prowadzą go następnie ulicami miasta: od ratusza, przez wieżę kościelną św. Mikołaja, Zamek Książąt Pomorskich, spichlerz aż po wieżę Bismarcka. Do wycieku substancji w wyniku niewłaściwego składowania odpadów toksycznych doprowadził zakład produkujący broń biologiczno-chemiczną. Zakład ten chcąc zataić zbrodnie na jeziorze i lokalnej przyrodzie dopuszcza się kolejnych zbrodni na osobach będących na tropie tajemnicy. Tylko odgadnięcie wzoru chemicznego groźnej substancji przez bohatera (detektyw) może pomóc zidentyfikować sprawcę i potwierdzić wspólny motyw morderstw prowadząc do ukarania winnego.
Głosować na szczecinecki quest można za pośrednictwem internetowej strony. Tu zagłosujemy
Chętni internauci będą mogli oddać jeden głos dziennie z każdego adresu IP. Fundacja Questingu na bazie scenariuszy z najwyższą liczbą głosów internautów zrealizuje aż 10 questów i inauguracji z atrakcyjnymi nagrodami. Każdy z questów będzie miał bowiem oficjalną inaugurację, podczas której mieszkańcy, odwiedzający i turyści powalczą o atrakcyjne nagrody (tablet, smartwatch, słuchawki bezprzewodowe). Nagrody zdobędą ci gracze, którzy najszybciej pokonają trasę questu i rozwiążą wszystkie zagadki korzystając z jak najmniejszej liczby podpowiedzi. Głosować można do 3 czerwca.
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?