MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Muzyczna w Szczecinku wypięknieje. Dwa remonty w jednym

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wideo
od 7 lat
Dwie firmy chcą wymienić dach Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczecinku. Wraz z rozpoczętą już renowacją elewacji i stolarki sprawi to, że piękny gmach odzyska dawny blask.

W piątek (10 maja) poznaliśmy oferty firm, które stanęły do konkursu na remont dachu szczecineckiej Szkoły Muzycznej. Za 2,495 mln zł chce się tego podjąć firma Expance z Piły, a za niespełna 100 tys. zł drożej firma Dach-System z Oleszna. Dodajmy, że pierwsza z nich za 2,781 mln zł już realizuje remont elewacji oraz stolarki okiennej drzwiowej budynku przy ulicy 3 Maja w Szczecinku.

Teraz oferty zostaną sprawdzone i wybrana będzie najkorzystniejsza. Pieniędzy wystarczy, bo PSM ma na ten cel 2,631 mln zł. Poważniejsze prace rozpoczną się zaraz po 15 maja, po Konkursie Młodego Muzyka, a te najgłośniejsze w wakacje, aby jak najmniej przeszkadzać w nauce.

Tymczasem teraz dodatkowo udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pieniądze na remont dachu. - Nie jest on w tragicznym stanie, ale coraz gorszym i pojawia się coraz więcej nowych przecieków – dyrektor PSM Agnieszka Orłowska powiedziała nam, że starając się wcześniej o „zabytkową” dotację myślała nawet, czy nie zacząć remontu od dachu. - Pierwsze rozmowy o dachu w resorcie prowadziłam jeszcze w roku 2017 i teraz moje argumenty, że dobrze byłoby także zrobić go korzystając z faktu, że postawione będzie rusztowanie do renowacji elewacji, znalazły zrozumienie i pieniądze nam przyznano, co nas ogromnie cieszy.

Prace będą polegały na rozbiórce istniejącego pokrycia dachowego, impregnacji i wzmocnieniu konstrukcji dachu, ułożeniu nowego pokrycia dachowego oraz wykonaniu obróbek blacharskich. - Zamiast dachówek ułożony zostanie łupek, który jest widoczny na archiwalnych zdjęciach i teraz przywrócimy dachowi pierwotny wygląd – Agnieszka Orłowska mówi, że jest szansa, że obie inwestycje uda się zakończyć jeszcze w tym roku.

Budynek szkoły muzycznej to jeden z ciekawszych architektonicznie obiektów Szczecinka. Zbudowano go na potrzeby landratury w latach 1901-1902. Ówczesny powiat Neustettin zaciągnął kredyt na budowę – razem z zakupem działki koszt oszacowano na 220 tysięcy marek. Gmach zaprojektował berliński architekt Max Bel, a na parceli po dawnych ogrodach zbudowała miejscowa firma niejakiego Rönfranza. Styl budowli był eklektyczny tworząc mieszankę cech neogotykich i neoromańskich. Reprezentacyjnym pomieszczeniem jest do dziś imponująca sala na piętrze, wówczas służyła do obrad rady, dziś jest salą koncertową PSM. O jest wystroju decydują piękne witraże z herbami miast powiatu szczecineckiego.

Oprócz siedziby władz powiatowych budynek mieścił początkowo powiatową kasę oszczędnościową, urząd podatkowy, pomieszczenia biurowe i gospodarcze, mieszkanie starosty, czyli landrata. Po wojnie ulokowano tu wiele różnych instytucji, do tego stopnia iż obiekt nazywano ONZ. Z czasem większość pomieszczeń przeznaczono na potrzeby szkoły muzycznej, a jedno z pięter na biura Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego. Po ich wyprowadzce, całość gmachu przekazano na cele edukacji muzycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto