Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital przejął oddział psychiatryczny w Szczecinku [zdjęcia]

Prezes szpitala Anna Złotowska informuje o przejęciu oddziału psychiatrycznego
Prezes szpitala Anna Złotowska informuje o przejęciu oddziału psychiatrycznego Rajmund Wełnic
To finał długiej epopei związanej z prywatnym Zakładem Opieki Psychiatrycznej Salus w Szczecinku, którego właścicielka już kilka razy przymierzała się do zakończenia działalności. To setki pacjentów i ich rodzin postawiłoby w dramatycznej sytuacji.

Wypowiedzenie umowy z NFZ weszło w życie z końcem lipca, ale – jak już informowaliśmy – powiat i spółka szpitalna czyniły starania, aby kontrakt przejąć i zapewnić dalszą opiekę. Rok temu bliski przejęcia oddziału był powiatowo-miejski szpital. Nic z tego jednak nie wyszło, bo lecznica znalazła się w tarapatach finansowych i narastał utrudniający podejmowanie decyzji konflikt między właścicielami spółki: starostwem i ratuszem w Szczecinku.

Na dniach szpital będzie miał jednego, powiatowego właściciela (miasto zbyło swoje udziały za symboliczną kwotę). Sytuacja finansowa znacząco się nie poprawiła, choć spółka generuje dziś znacznie mniejsze straty niż przez ostatnie dwa lata.

- Szpital od 1 sierpnia prowadzi już oddział psychiatryczny w dzierżawionych na razie pomieszczeniach Salusa – mówi Anna Złotowska, prezes spółki szpitalnej. Pierwsi pacjenci – po wdrożeniu procedur bezpieczeństwa epidemicznego – są już przyjmowani na oddział. Spółka zatrudniła także kilkanaście osób personelu i lekarzy z Salusa.

Szpital poprowadzi na razie poradnię, 20-łóżkowy oddział (o 5 mniej niż dotychczas) i 5 łóżek na oddziale detoksykacji. Docelowo w przeciągu roku placówka ma się przenieść na drugą stronę ulicy Kościuszki, do dawnego liceum medycznego. Starostwo ma tu w planach urządzenie centrum zdrowia psychicznego.

Tak nam mówiła dr Jolanta Martyniuk, właścicielka Salusa: – Z zamiarem zakończenia działalności nosiłam się już od kilku lat, rok temu nie powiodły się rozmowy z przejęciem oddziału przez szpital w Szczecinku. Obecna sytuacja z epidemią tylko przyśpieszyła decyzję.

Firma Salus odkupiła budynek dawnej apteki szpitalnej i stworzyła w niej w roku 2005 stacjonarny oddział psychiatryczny na 25 łóżek. Znajduje się tu także oddział leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych i poradnia, pod opieką którą znajduje się kilka tysięcy pacjentów. Zatrudniał kilkanaście osób średniego personelu medycznego i obsługi oraz kilku lekarzy.

W tym czasie – po kilkuletnim epizodzie prowadzenia psychiatrii w dawnym oddziale laryngologicznym przez firmę ze Słupska - Szczecinek był psychiatryczną pustką. Dziś z usług Salusa korzystało nawet kilka tysięcy osób z całego regionu (to jedyna tego typy placówka w promieniu 70 km). Pacjenta można szybko umieścić w oddziale w razie nawrotu choroby, bliscy z uwagi na koszty mogą go częściej odwiedzać, co ma wielkie znaczenie w terapii. Na szybką pomoc i wsparcie fachowców liczą też w potrzebie policja, prokuratura, sąd, które często mają do czynienia z osobami zaburzonymi psychicznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto