Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szturm na szczecineckie szkoły średnie. I nie ma się z czego cieszyć

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Najwięcej - 248 uczniów - przyjmie szczecinecki ekonomik
Najwięcej - 248 uczniów - przyjmie szczecinecki ekonomik Rajmund Wełnic
Rekordowy nabór, dodatkowe oddziały, klasy liczące po 30 uczniów i problemy lokalowe, także w internatach. Tak wyglądała tegoroczna rekrutacja do szczecineckich szkół średnich.

W poniedziałek (25 lipca) poznaliśmy ostateczne wyniki naboru do szkół średnich w powiecie szczecineckim. Ostateczne, bo minął już termin potwierdzenia woli nauki w konkretnej szkole, listy przyjętych już się nie zmienią (poza jednostkowymi losowymi przypadkami).

Można więc powiedzieć, że rekrutacja w tym roku była rekordowa. W sześciu szkołach podległych szczecineckiemu starostwu przyjęto 1170 pierwszaków, którzy będą się uczyć w 38 lub 39 oddziałach. Do tego doliczmy kilkadziesiąt osób w publicznym liceum w Bornem Sulinowie podlegającemu gminie oraz dwa niepubliczne ogólniaki (społeczny i katolik) w Szczecinku. W sumie grubo powyżej 1200 uczniów! W powiecie szczecineckim nabór od lat nie zbliżał się nawet do tysiąca. Z pobieżnych wyliczeń wynika, że do szczecineckich szkół udało się pozyskać około 300 uczniów spoza powiatu.

Jak to się rozłożyło na poszczególne szkoły? I Liceum Ogólnokształcące przyjmie 210 uczniów (7 oddziałów), Zespół Szkół nr 1, czyli ekonomik 248 uczniów (3 klasy technikum i pięć liceum), Zespół Szkół nr 6, czyli rolniczak przyjmie 168 osób (dwie klasy licealne i cztery technikum). W „mechaniku”, czyli Zespole Szkół Technicznych naukę od września rozpocznie 229 pierwszaków (4 klasy technikum, 3 branżowe). W Zespole Szkół nr 2, czyli tzw. zawodówce przyjęto 206 uczniów (3 klasy technikum i 4 lub 5 branżowe). W białoborskim Zespole Szkół nr 7 utworzono cztery mundurowe klasy licealne dla 109 uczniów.

Taki boom sprawił sporo kłopotów. Przede wszystkim trudniej było się dostać do wymarzonej szkoły i klasy – np. w I LO w tym roku limit przyjęć zaczynał się od 116, a przed rokiem wystarczała „setka”, aby się dostać. Oddziały są też często ponad limit, bo liczą nawet po 30 uczniów. Najbardziej oblężone szkoły – nawet jakby chciałby – więcej przyjąć nie mogły ze względów lokalowych. Duży ogólniak np. najpewniej część zajęć będzie miał w pobliskim Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior.

Problem też może być z miejscami w internatach i bursie dla uczniów spoza Szczecinka. Np. w bursie pzy CEEiRJ są 34 wolne miejsca i na dzień dzisiejszy 55 podań od pierwszaków z samego I LO. O dodatkowe sale na zajęcia w CEEiRJ oprócz I LO pytał też rolniczak...

To naturalnie pokłosie reformy oświaty, gdy w roku 2014 i 2015 w klasach pierwszych podstawówek „upchnięto” trzy roczniki. Wprowadzono wówczas obowiązek szkolny dla sześciolatków. W efekcie we wrześniu 2014 roku do szkół pomaszerował cały rocznik 2007 i pół starszego (urodzeni od stycznia do czerwca) rocznika 2008. A rok później pół rocznika młodszego (urodzeni od lipca do grudnia) 2008 i cały rocznik 2009. Dziś ci uczniowie skończyli podstawówki i zameldowali się w szkołach średnich i nastąpiła kumulacja roczników i sztuczny wyż demograficzny. W tym roku klasy ósme w szkołach podstawowych w całym powiecie szczecineckim kończy 878 uczniów. W obecnych 7. klasach dzieci jest jeszcze więcej, bo 892, oni przyjdą do szkół za rok. To wyraźny wzrost – rzędu nawet 200 uczniów - w porównaniu do lat poprzednich – przed rokiem w powiecie szczecineckim było 678 absolwentów podstawówek, dwa lata wcześniej 730, a w roku 2018 ósme klasy kończyło 702 osób.

Za rok szkoły czeka podobna sytuacja, z tym, że rezerwy lokalowe będą już wyczerpane. Potem szkoły czeka gigantyczne tąpnięcie. W roku szkolnym 2024/25 nawet o blisko połowę w porównaniu w obecnym naborem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto