Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Szczecinek do zmiany. Głos zabrał IPN

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Oto rzeczona tablica
Oto rzeczona tablica Rajmund Wełnic
Tablica upamiętniająca rocznicę zakończenia II wojny światowej jako datę odzyskania niepodległości przez Polskę w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku zostanie zmieniona.

Chodzi o tablicę w holu siedziby RDLP w Szczecinku. Wmurowano ją w roku 1985, a krótka treść głosi: „Pamięci leśników pionierów Dyrekcji Lasów Państwowych Okręgu Bałtyckiego w 40. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Rok 1985”. Instytut Pamięci Narodowej zwrócił się do szczecineckiej RDLP o jej zmianę, właśnie z uwagi na fakt, iż uznaje rok 1945, w którym zakończyła się II wojna światowa, za datę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tymczasem zakończenie II wojny światowej niepodległości Polsce nie przyniosło. Władzę przejęli wsparci o sowieckie bagnety komuniści, którzy prześladowaniami szybko zdławili wszelką opozycję. Zbrojne podziemie jeszcze kilka lat walczyło w konspiracji, ale i ono zostało rozbite, a jego członków albo zamordowano albo skazano na długoletnie więzienie. Polska na kilkadziesiąt lat znalazła się w strefie wpływów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, jego armia stacjonowała w naszym kraju, a Moskwa w dużej mierze decydowała o polityce polskiego rządu.

Nikt oczywiście nie kwestionuje ogromnego poświęcenia i trudu, jaki włożyli pierwsi środkowopomorscy leśnicy, którzy niemal od zera zaczynali pracę i prowadzenie gospodarki leśnej na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Okręg Bałtycki LP, którego siedziba mieściła się w Szczecinku, wykonał wówczas tytaniczną pracę.

- Tablica lub jej treść zostanie zmieniona, tak aby była zgodna z faktami i prawdą historyczną –

rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku Marek Stasiuk mówi, że Polska odzyskała niepodległość po zaborach w roku 1918, a po II WŚ do czasów przełomu 1989/90 trwał okres zależności od wschodniego sąsiada. Nasz rozmówca mówi, że stara tablica zostanie zdeponowana w magazynie lub przekazana do szczecineckiego muzeum, jako świadek i pamiątka minionej epoki.

Szeroko pojęte pomniki dodano do tzw. ustawy dekomunizacyjnej, czyli zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, w rok po jej uchwaleniu w roku 2016. Przez pomniki rozumie się również m.in. kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe. Obowiązek usunięcia owych pomników, spełniających normy ustawy, spoczywa na właścicielu albo na użytkowniku wieczystym nieruchomości, na której ów pomnik się znajduje. Ustawa obejmuje również nazwy ulic, placów itp.. Na jej mocy np. w Szczecinku przemianowano ulice Bohaterów Stalingradu na Pileckiego, 28 Lutego na księcia Warcisława IV, 9 Maja na Bartoszewskiego, a Leona Kruczkowskiego na Czesława Miłosza. Zdemontowano także tablicę z ulicy Rzemieślniczej upamiętniającą Hankę Sawicką.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto