Tak licealiści ze Szczecinka żegnali Rosjan 32 lata temu. Na tropach historii [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Szczecineccy licealiści na trybunie w Bornem Sulinowie w kwietniu 1991 roku
Szczecineccy licealiści na trybunie w Bornem Sulinowie w kwietniu 1991 roku Wiesław Janczurewicz, arch. Dariusz Czerniawski
Dariusz Czerniawski, znawca historii Bornego Sulinowa i szef miejscowej Izby Muzealnej, szuka szczecineckich licealistów, którzy 32 lata temu w niecodzienny sposób żegnali krasnoarmiejców wyjeżdżających z tajnej bazy.

Zdjęcie jest czarno-białe, nieostre, ale widać na nim całkiem dobrze grupę młodych ludzi na trybunie machających rękami lub pokazujący znak zwycięstwa - V. Napis pod spodem pisany cyrylicą głosi - „z czcią wypełniliśmy internacjonalistyczny obowiązek”. Tym hasłem Sowieci wiosną – dokładnie 9 kwietnia 1991 roku – rozpoczęli wycofywanie się z Bornego Sulinowa, gdzie przebywała znaczna część 6. sowieckiej Witebsko-Nowogrodzkiej Dywizji Zmechanizowanej będącą częścią Północnej Grupy Wojsk stacjonujących w Polsce. A ów obowiązek to pilnowanie, aby Polsce oddanej po wojnie w strefę wpływów ZSRR, nie wpadło do głowy z tej strefy się wyrwać...

Borne Sulinowo 1991

Historię tego zdjęcia postanowił napisać Dariusz Czerniawski, badacz dziejów Bornego i kierownik Izby Muzealnej, który postanowił dotrzeć do osób uwiecznionych na owym zdjęciu.

- Na pożegnanie Rosjan organizowano delegację młodzieży szkolnej –

pisze pan Dariusz.

- Ze Szczecinka przyjechała grupa młodzieży, której opiekunem był pan Wiesław Janczurewicz, nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. księżnej Elżbiety w Szczecinku.

CZYTAJ TEŻ:

Trudno powiedzieć, czy licealiści wydrapali się na trybunę, z której 9 kwietnia 1991 roku oficjele żegnali żołnierzy sowieckich, przed czy po uroczystości. Faktem jest, że tam się znaleźli i w przypływie młodzieńczej fantazji zrobili sobie zdjęcie. Dla nich urodzonych w pierwszej połowie lat 70. XX wieku – i kilku pokoleń wychowanych w Polsce Ludowej – musiał to być radosny moment. Stąd uśmiechy, nieco zawadiacki wygląd i triumfalne gesty.

- Nie wiem jak nasza młodzież odbierała pompatyczny radziecki ceremoniał i przemowy, które przy tej okazji wygłaszali wysocy rangą wojskowi – pisze Dariusz Czerniawski, który wystąpił z internetowym apelem o kontakt z osobami uwiecznionymi na zdjęciach (jedna osoba już się odezwała). - Nie wiem, kto wpadł na szalony pomysł by wejść na trybunę honorową i z niej zapozować z uniesionymi dłońmi do historycznego zdjęcia. Jakość zdjęcia nie jest istotna, najciekawszy jest ich pomysł, jak zapisać się w tym dniu w historii.

Borne Sulinowo po 32 latach

Nasz rozmówca dodaje, że zdjęcie wykonał Wiesław Janczurewicz, a oryginał zdjęcia otrzymał w prezencie od jego żony, pani Teresy Janczurewicz ze Szczecinka, w listopadzie 2022 roku. - Za co jeszcze raz serdecznie dziękuję – mówi. - Chciałbym dopisać historię do tego zdjęcia i odnaleźć tych chłopaków, dziś około 50-letnich i zaprosić ich do Bornego Sulinowa na spotkanie po latach, może uda się utrwalić dla potomnych więcej informacji na temat tego niezwykłego zdjęcia i tego historycznego wydarzenia, a anonimowym osobom dopisać imię i nazwisko. Będę wszystkim niezwykle wdzięczny za pomoc w poszukiwaniach.

Osoby mogące odpowiedzieć na ten apel proszone są kontakt z Dariuszem Czerniawskim (Izba Muzealna, al. Niepodległości 28, 78-449 Borne Sulinowo, tel. 517 419 714, email: [email protected]).

Historia i teraźniejszość

Co dokładnie się wydarzyło 9 kwietnia 1991 roku? Rozmowy na temat rozwiązania Układu Warszawskiego – sojuszu wojskowego demoludów – i wycofania się Sowietów z Polski toczyły się już od jakiegoś czasu, ale nic jeszcze nie było przesądzone. Nikt nie mógł być pewien, jak zachowa się upadające imperium. Ostatecznie Układ Warszawski uległ rozwiązaniu w lipcu, a nieco wcześniej Rosjanie zaczęli wycofywać swoje jednostki z Polski.

- Polskie władze dowiedziały się o tym zaledwie dzień wcześniej, 8 kwietnia, na konferencji prasowej zwołanej przez generała Wiktora Dubynina, dowódcę Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej –

wspomina Dariusz Czerniawski. - Konferencja odbyła się w najbardziej reprezentacyjnym budynku borneńskich koszar, Domu Oficera. Obecny na konferencji pełnomocnik polskiego rządu, generał Zdzisław Ostrowski był niezwykle zaskoczony informacją o wyjeździe wojsk radzieckich. Cała ta sytuacja była upokarzająca dla polskiego rządu i polskiego generała.

Miała bowiem pokazać światu, że Rosjanie sami decydują o wycofaniu swojej armii, robią to na swoich warunkach: kiedy chcą i jak chcą. - Na uroczyste pożegnanie 9 kwietnia pośpiesznie zorganizowano polską delegację rządowo-parlamentarną, która przyleciała z Warszawy do Bornego Sulinowa śmigłowcem – dodaje Dariusz Czerniawski. - Przybyli przedstawiciele władz województwa koszalińskiego oraz dowództwa Wojska Polskiego. Zorganizowano też delegację młodzieży szkolnej... w tym licealistów ze Szczecinka...

Zachowały się inne filmy i zdjęcia z tego dnia. Był początek wiosny, już ciepło, ale deszczowo. Na placu apelowym tłoczą się żołnierze, jest orkiestra i sporo cywilów, w tym dzieci, bo Borne to przecież miasto wojskowe, ale z w miarę normalnym życiem. Powiewają flagi republik sowieckich, na trybunie cisną się wyżsi oficerowie polscy i sowieccy. Ci drudzy zdają się mieć niepewne miny – wszak żegnają sojusznika, z przymusu i konieczności, ale sojusznika, z którym jeszcze całkiem niedawno prowadzili wspólne manewry i snuli plany ataku na zachodnią Europę. Rosjanie też nie wiedzą, co ich spotka w ojczystym, walącym się kraju. Tak, ten dzień zmienił wszystko...

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie