Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak w SP5 Szczecinek uczą języka migowego [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Zajęcia z języka migowego
Zajęcia z języka migowego SP5
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Szczecinku uczą się porozumiewać przy pomocy języka migowego.

W Szkole Podstawowej Nr 5 w Szczecinku od wielu lat uczą się dzieci pełnosprawne oraz niepełnosprawne, w tym z wadą słuchu. Zajęcia pozalekcyjne „Migajmy razem” powstały w roku szkolnym 2016/2017 z inicjatywy nauczyciela wspomagającego edukacji wczesnoszkolnej p. Kingi Pańczyk-Sidorczuk. Celem tych nowatorskich zajęć było zintegrowanie dzieci słyszących z ich rówieśnikami mającymi dysfunkcję słuchu oraz pokonanie bariery komunikacyjnej.

Zajęcia z języka migowego początkowo prowadzone były przy współpracy neurologopedy
p. Sylwii Solarskiej. Uczniowie nabywali umiejętności komunikacyjne w formie nauki przez zabawę z wykorzystaniem elementów dramy, pantomimy oraz kalambury. Po pierwszym roku nauki języka migowego uczniowie poznali kilkadziesiąt znaków ideograficznych, dzięki którym budowali proste zdania i porozumiewali się ze swoimi niedosłyszącymi rówieśnikami.

To nie koniec historii koła migowego „Migajmy razem”. W roku szkolnym 2018/2019 te same panie wraz z uczniami kontynuują udział w II Edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego. Powstaje wówczas kolejna bajka pt. „Kot Zefir leci do Afryki”, która odniosła swój mały sukces edukacyjny. W trakcie konsultacji metodycznych prowadzonych w Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie, nasza książka została doceniona przez
p. Agnieszkę Czeglik - dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. Pani metodyk była zachwycona naszą opowieścią oraz pomysłem na ilustrację, ale przede wszystkim niekopiowanym lecz własnoręcznie wykonanym słownikiem obrazkowym polskiego języka migowego, sporządzonym na potrzeby przetłumaczenia bajki.

- Mamy rok szkolny 2019/2020 i nadal prowadzimy zajęcia pozalekcyjne „Migajmy razem” – piszą. - To już czwarty rok uczymy dzieci komunikacji alternatywnej jakim jest polski język migowy, zaszczepiamy empatię oraz wdrażamy ideę integracji każdego dnia.

W tym roku nastąpił progres, ponieważ utworzyliśmy dwie grupy pod przewodnictwem p. Kingi Pańczyk- Sidorczuk oraz p. Marzeny Stańczyk. Dzieci bardzo lubią uczyć się języka migowego w naszej szkole, a to za sprawą ich opiekunek- pasjonatek PJM (polskiego języka migowego). Kolejni nasi uczniowie będą poznawać świat głuchych oraz komunikację alternatywną. Wezmą oni również udział w III Edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Migowe bajeczki zaczarowanej skrzyneczki” i postarają się „wyczarować” trzecią bajkę polsko-migową z kotem Zefirem w roli głównej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto