Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak zmieniał się powiat szczecinecki. Ciekawa książka, nie tylko dla historyków [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Okładka książki Jerzego M. Roszkowskiego
Okładka książki Jerzego M. Roszkowskiego Rajmund Wełnic
Kolejna publikacja oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Szczecinku. Tym razem poświęcona zmianom administracyjnym powiatu szczecineckiego po wojnie.

Broszura Jerzego M. Roszkowskiego „Podziały administracyjno-terytorialne powiatu szczecineckiego powiatu szczecineckiego w latach 1945-1999” to najnowsza publikacja – czwarta już – PTH w Szczecinku. Ukazała się – przy wsparciu finansowym starostwa – w nakładzie 150 egzemplarzy i jest ciekawym przyczynkiem do omawianego tematu.

Autor – emerytowany profesor i dawny pracownik szczecineckiego archiwum i muzeum, a także muzeum w Zakopanem – przybliża nie tylko tematykę zmian terytorialnych, ale też licznych reform administracyjnych w powojennej Polsce. Dość powiedzieć, że kiedyś opierał się on o system gromad, miast i powiatów. Te ostatnie zlikwidowano w roku 1975, gdy z kolei tworzono 49 województwa. Ostatnia reforma z roku 1999 przyniosła odtworzenie m.in. samorządowych powiatów, w tym oczywiście powiatu szczecineckiego. Do reformy gierkowskiej był największym w Polsce, gdyż należał do tego także Okonek i Czaplinek. W roku 2000 odrodził się bez tych gmin, ale za to z Białym Borem, który kiedyś należał do nieistniejącego obecnie powiatu miasteckiego.

W książce nie brak zdjęć, dokumentów i ciekawych informacji, także z minionych wieków. Szkoda może, że autor skupił się głównie na źródłach urzędowych. Osobiście zabrakło mi chociażby wzmianki o batalii, jaką przy okazji ostatniej reorganizacji administracyjnej stoczono (łącznie z referendum) o Okonek. Ostatecznie ziemia okonecka, historycznie i geograficznie przynależna do Pomorza Zachodniego, stała się częścią powiatu złotowskiego i Wielkopolski. Ot, takie pokłosie utworzenia swego czasu województwa pilskiego, do którego Okonek wówczas przyłączono i zerwania więzi ze Szczecinkiem.

Tym niemniej to na pewno ważna lektura, bardzo użyteczna i warto po nią sięgnąć. Publikacja jest do nabycia w szczecineckim Muzeum Regionalnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto