Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te samochody w Szczecinku strażnicy mają na oku. Czy mogą je usunąć? [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Straż Miejska Szczecinek
Auta w nienajlepszej kondycji – oględnie mówiąc – to problem nie tylko Szczecinka. Strażnicy miejscy tłumaczą, kiedy mogą je usunąć, a kiedy to niemożliwe.

Nie każde auto stojące niekiedy latami na ulicy lub parkingu to od razu porzucony wrak kwalifikujący się do odholowania. - Często zdarza się, dostajemy informacje, że wraki pozostawione są na drogach osiedlowych, wewnętrznych oraz parkingach, gdzie nie możemy podjąć działań – tłumaczą szczecineccy strażnicy miejscy. - Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że na podstawie art. 50a ustawy prawo o ruchu drogowym można usunąć tylko te pojazdy, które pozostawione są na drodze publicznej bądź wewnętrznej położonej w strefie ruchu lub zamieszkania.

Co nie znaczy, że Straż Miejska w Szczecinku nie reaguje, bo chyba każdy z nas kojarzy miejsce, w którym samochód sprawiający wrażenie porzuconego stoi całymi latami. Irytacja jest tym większa, im dzieje się to bliżej centrum miasta, gdzie miejsc postojowych jest zawsze za mało.

- Docierają do nas sygnały o tzw. wrakach, które szpecą nasze miasto, ale również zajmują tak cenne i wszędzie poszukiwane miejsca parkingowe, które nie raz mogą stanowić zagrożenie dla ludzi oraz środowiska – precyzują strażnicy.

No dobrze, ale co można uznać za wrak? Strażnicy są precyzyjni: - Definicja wraka wynika z dyspozycji art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym. To pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza. Podmiotami wskazanymi przez ustawodawcę, do usuwania wraków z drogi na koszt właściciela, jest straż miejska i policja.
Strażnicy w trakcie służby zwracają uwagę na takie pojazdy. - Coraz częściej mieszkańcy sami wskazują nam takie miejsca na każde takie zgłoszenie reagujemy – piszą. - Strażnicy nie mają obowiązku zlecenia natychmiastowego usunięcia pojazdu nieużywanego. Pierwszymi krokami, które wykonujmy jest ustalenie właściciela pojazdu, dając mu czas na wywiezienie takiego pojazdu. Dopiero, jeżeli to się nie powiedzie możemy zlecić odholowanie wraka na parking strzeżony.
Ważne informacja: taki pojazd może być usunięty na zgłoszenie organu gminy lub zarządcy drogi.
Co ważne - nie wystarczy napompowanie powietrza w kołach. - Jeżeli widać wyraźnie, że pojazd ten nie jest używany mamy prawo go usunąć z drogi – przestrzegają szczecineccy strażnicy. - Właściciel takiego pojazdu może ponieść jeszcze większe koszty, jeżeli samochód nie ma obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kara finansowa przewidziana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest bardzo wysoka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto