Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tropem potopu szwedzkiego. Poszukiwania obozu Szwedów koło Siemczyna koło Czaplinka

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Pałac w Siemczynie
Pałac w Siemczynie Rajmund Wełnic
Pasjonaci historii będą w okolicach Czaplinka szukać śladów obozu wojsk szwedzkich, które w roku 1655 szykowały się do najazdu na Rzeczpospolitą.

Spotkanie kilkudziesięciu wolontariuszy oraz pasjonatów historii, który odpowiedzieli na zaproszenie Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Tempelburg, zjawi się w weekend 9-10 października w pałacu w Siemczynie koło Czaplinka. Szykuje się akcja poszukiwania obozu wojsk szwedzkich, które rozbiły obóz w lecie 1655 roku szykując się do ataku na Polskę.

To właśnie tu 21 lipca 1655 roku rozpoczął się potop szwedzki. - Wojska najeźdźców dowodzone przez feldmarszałka Arvida Wittenberga, przekroczyły granicę starostwa w okolicach Siemczyna (Heinrichsdorfu) koło Czaplinka, a po splądrowaniu miasta i pogromie mieszkańców wyruszyły w głąb ziem polskich – piszą członkowie Stowarzyszenia Tempelburg.

Najazd Szwedów doprowadził kilka dni później do katastrofalnej klęski, zdrady (dygnitarze przysięgli wierność królowi szwedzkiemu) i kapitulacji pospolitego ruszenia pod Ujściem, które było początkiem wielkich kłopotów I Rzeczpospolitej. Nie tylko dlatego, że otworzyła najeźdźcom wrota do Polski, ale głównie z powodu tego, że zdrajcy spod Ujścia nie zostali ukarani, a kolaboracja z wrogami stała się jednym ze sposobów rozwiązywania naszych spraw.

- Mieszkając na tych ziemiach nie sposób nie zainteresować się tym wydarzeniem opisywanym m.in. przez Henryka Sienkiewicza w drugiej części trylogii „Potop” – dodają organizatorzy wydarzenia. - Wiemy ze źródeł historycznych, że po przekroczeniu granicy armia szwedzka składająca się z 17 tysięcy żołnierzy mających ze sobą blisko 6 tysięcy koni oraz 72 działa, rozbiła obóz pod Czaplinkiem i przebywała tu przez blisko 3 dni. Postanowiliśmy miejsce tego obozu odnaleźć.

Bazą wypadową będzie pałac w Siemczynie, gdzie w ramach otrzymanej dotacji z powiatu drawskiego, zorganizowane zostaną prelekcje historyczne oraz nadzór archeologiczny nad przeprowadzanymi badaniami (w użyciu będą m.in. detektory metalu – red.).

- Wszystkich zainteresowanych historią regionu oraz tym ciekawym okresem w naszych dziejach serdecznie zapraszamy – dodają.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto