Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzeba ratować kościół w Nosibądach koło Grzmiącej. Inspektor go zamknął

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Kościół w Nosibądach
Kościół w Nosibądach Czytelnik
Zabytkowy kościół w Nosibądach (gmina Grzmiąca) jest zagrożony katastrofą budowlaną. Inspektor budowlany zamknął świątynię i rozpoczął się wyścig z czasem, aby zabytek uratować.

Powiatowy inspektor budowlany ze Szczecinka kościół w Nosibądach koło Grzmiącej zamknął jeszcze z zeszłym roku. – W decyzji pani inspektor napisała, że budowla jest zagrożona katastrofą budowlaną – mówi ksiądz Robert Gruszowski, proboszcz parafii w pobliskich Mieszkałkach, której podlega filialny kościółek w Nosibądach. – Świątynia jest zamknięta, nikt ze względów bezpieczeństwa nie może tam wchodzić, a dzięki uprzejmości wójta gminy nabożeństwa dla wiernych mogą się odbywać z sąsiedniej świetlicy wiejskiej.

CZYTAJ TEŻ:

Obiekt sakralny wymaga kapitalnego remontu – do naprawy jest dach, fundamenty, wnętrze, ściany, instalacje elektryczne i przeciwpożarowe. – Z wstępnego kosztorysu wiem, że koszty będą ogromne, rzędu pół miliona złotych – mówi ksiądz proboszcz. Kwota absolutnie poza możliwościami finansowymi małej, wiejskiej parafii liczącej 722 dusz, z tego w Nosibądach mieszka 132 osoby. Na dodatek remontu – choć nie tak pilnego – wymaga także drugi parafialny kościółek w Kowalkach, gdzie gotowa jest już dokumentacja projektowa i są pieniądze na prace renowacyjne.

Kościół w Nosibądach remontu wymaga jednak pilnie, bo realna jest utrata cennego zabytku budownictwa sakralnego. – Obecnie jesteśmy na etapie pisania wniosków i projektów na wsparcie inwestycji – ksiądz Robert Gruszowski mówi, że zabiega o fundusze ze środków konserwatora zabytków, wojewody i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Jestem także w kontakcie z dyrektorem ekonomicznym kurii biskupiej.

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Nosibądach to przykład mieszkanki stylów architektonicznych. Wzniesiono go z kamienia w stylu późnogotyckim w pierwszej połowie XVI wieku. 200 lat później – już w epoce baroku - został rozbudowany wieżę i o część z muru pruskiego i na przełomie XIX i XX wieku o ceglaną część neogotycką. Co ciekawe, wyposażenie świątyni stanowi m.in. chrzcielnica ze starego kościoła św. Mikołaja w Szczecinku, zburzonego na początku XX wieku (dziś została po nim jedynie wieża muzealna).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto