Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tu będą masowe szczepienia przeciwko Covid-19 dla powiatu szczecineckiego

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Dawny Zespół Szkół nr 3 czyli "budowlanka" w Szczecinku
Dawny Zespół Szkół nr 3 czyli "budowlanka" w Szczecinku Rajmund Wełnic
Dawna szkoła budowlana w Szczecinku będzie punktem szczepień masowych w powiecie szczecineckim. Wszystkie samorządy włączą się w jego organizację.

Po naradzie samorządowców w szczecineckim starostwie zdecydowano, że punkt szczepień masowych przeciwko Covid-19 w powiecie zostanie zlokalizowany w dawnej szkole budowlanej przy ulicy Artyleryjskiej w Szczecinku. -

Obecnie swoją siedzibę ma tam również Zakład Obsługi Nieruchomości powiatu szczecineckiego 0 rzecznik starostwa Piotr Rozmus dodaje, że burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu zwizytowali dawną „budowlankę”. Zadeklarowali oni także, że w kosztach utworzenia PSM będą również partycypować zarządzane przez nich gminy.

Na dziś w powiecie szczecineckim zlokalizowanych jest 19 punktów szczepień, z czego 13 znajduje się w Szczecinku. Rząd chcąc przyspieszyć proces zaszczepienia Polaków wprowadził zmiany w Narodowym Programie Szczepień, które polegają m.in. na utworzeniu Punktów Szczepień Masowych (PSM). Ich organizacją mają zająć się samorządy przy zaangażowaniu podmiotu leczniczego.

CZYTAJ TEŻ:

W powiecie szczecineckim najwięcej szczepień wykonuje - obok funkcjonującej siedzi przychodni rodzinnych - szpital powiatowy. Ma ten komfort, że tuż obok znajduje się dawne liceum medyczne, w którym można szczepienia bezproblemowo zorganizować. Sęk w tym, że wkrótce ma się rozpocząć przebudowa szkoły na potrzeby Centrum Zdrowia Psychicznego z wykorzystaniem rządowych dotacji. Być może jednak uda się inwestycję przesunąć o kilka miesięcy, aby tu prowadzić masowe szczepienia populacyjne. Z drugiej strony tylko do końca sierpnia szpital prowadzący oddział psychiatryczny dzierżawi budynek, w którym on obecnie się mieści, a jego właściciel wystawił go na sprzedaż. Była „budowlanka” wydaje się w tej sytuacji optymalną lokalizacją.

Propozycja rządowa zakłada, że do 18 kwietnia trwałaby organizacja tych punktów i zapisy, a od 19 kwietnia zespoły rozpoczęłyby szczepienia ludności. Wszystkie środki i zasoby powinny być udostępnione przez samorząd. Szacuje się, że w danym punkcie można by wykonać co najmniej 200 szczepień dziennie.

Ewentualne koszty powinny być ponoszone we własnym zakresie w porozumieniu z wojewodą, jednak rząd wstępnie przewiduje dla samorządu ryczałt na utworzenie jednego PSM w wysokości 5 tysięcy złotych. Z kolei ryczałt NFZ za podanie 1 dawki szczepionki wynosi 61 zł. Dodatkowo w każdym punkcie masowych szczepień pracę ułatwiać mogą osoby odpowiedzialne za sterowanie ruchem pacjentów i pilnowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Samorządy i podmioty lecznicze będą mogły w tym celu korzystać np. ze straży pożarnej, straży miejskiej, WOT czy innych służb.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto