Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikatowy film pokazujący Solidarność w Szczecinku w roku 1981 [zdjęcia, film]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Rok 1981, kamienica przy Zamkowej, tu mieściła się siedziba władz Solidarności w Szczecinku
Rok 1981, kamienica przy Zamkowej, tu mieściła się siedziba władz Solidarności w Szczecinku Eugeniusz Dudek
Absolutnie unikatowe filmy o szczecineckiej Solidarności z roku 1981 przekazał Muzeum Regionalnemu Eugeniusz Dudek.

Materiałów z czasów pierwszej Solidarności (1980-81) w Szczecinku jest stosunkowo niewiele, szczególnie zdjęć, nie mówiąc już o filmach. Tym większą sensacją jest 9-minutowy film przekazany szczecineckiemu Muzeum Regionalnemu z tych czasów. Jakość filmu jest nienajlepsza, ale takim sprzętem i materiałami wówczas dysponowano. Cud, że się zachował przez tyle lat i dziś może być bezcennym źródłem dla historyków.

">

- To zapis wydarzeń roku 1981 w Szczecinku, autorem zdjęć jest Eugeniusz Dudek, zapisu dokonano na amatorskiej taśmie filmowej 8 milimetrów –

pisze Ireneusz Markanicz, dyrektor muzeum, który dokonał cyfrowej obróbki filmu i zamieścił go na wystawie poświęconej Solidarności w Szczecinku w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Jest także do obejrzenia w internecie na You Tube na kanale Szczecinek na taśmach.

Na nagraniu zarejestrowana jest uroczysta Msza Święta odprawiona 30 maja 1981 roku na ówczesnym placu Nowotki (dziś Kamińskiego), po śmierci Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uwieczniono również uroczystą Msza Święta odprawiona 16 maja 1981 roku po zamachu na Jana Pawła II. Miejsce to i czas symboliczne. To na placu Nowotki formowały się pochody pierwszomajowe organizowane przez ówczesne władze Polski Ludowej. Takie wydarzenia były wtedy możliwe tylko przez kilkanaście miesięcy karnawału wolności Solidarności zakończonych wprowadzeniem stanu wojennego.

A także wybory w Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim Solidarności w Domu Kultury Kolejarzy „Kolejarz” we wrześniu roku 1981. Za kilka miesięcy Solidarność będzie musiała zejść do podziemia, gdy 13 grudnia zostanie wprowadzony stan wojenny…

Jest także ujęcie ówczesnej siedziby MKZ w kamienicy przy ulicy Zamkowej, gdzie dziś pod tablicą upamiętniającą ten w ważne rocznice spotykają się dawni i obecni działacze Solidarności i władze samorządowe.

Film Eugeniusza Dudka jest niezwykle cenny, nie tylko z uwagi na rzadkość. Uwieczniono na nim historyczne wydarzenia z dziejów Szczecinka. Wielu osób, które widać m.in. na wyborach władz związku zawodowego, nie ma już wśród nas. Wielu musiało emigrować. Film pokazuje także siłę i nadzieje związane z pierwszą Solidarnością, która po strajkach w lecie 1980 wywalczyła sobie prawo istnienia. W kilka miesięcy do związku zapisało się około 10 milionów Polaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto