Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie szczecineckim pracuje kilkuset obcokrajowców. Z jakich krajów?

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Pracodawcy chętnie zatrudniają gości z Ukrainy
Pracodawcy chętnie zatrudniają gości z Ukrainy Rajmund Wełnic
W powiecie szczecineckim pracuje – oficjalnie – blisko 400 przybyszów ze Wschodu. Oczywiście najwięcej wśród nich jest Ukraińców, choć inne nacje także są reprezentowane.

Szczecinecki pośredniak – który rejestruje wszystkich obcokrajowców podejmujących legalną pracę – wykazywał, że pod koniec roku 2022 w powiecie zatrudnionych było 367 osób z krajów zza naszej wschodniej granicy. Z tego aż 236 to Ukraińcy, z czego spora ich część pracowała u nas jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę. Dodajmy, że w urzędzie pracy po wybuchu wojny zarejestrowało się 171 uchodźców, w w przytłaczającej większości kobiet. Na koniec roku w rejestrach pozostaje 58 osób, w tym aż 30 odbywa staże pracownicze.

To oczywiście dane oficjalne, trudno oszacować grupę uchodźców, który pracują na czarno. Z danych pośredniaka w Szczecinku wynika, że w powiecie pracuje jeszcze 74 Białorusinów, 8 Ormian, 47 Gruzinów i dwóch Mołdawian. W sumie więc legalnie zatrudnionych jest 367 osób.

Jak to wpływa na poziom bezrobocia? Na koniec listopada bez pracy w powiecie szczecineckim pozostawało 3323 osób. To nieco mniej niż na koniec roku 2021 (w powiecie było wtedy 3474 bezrobotnych), ale tradycyjnie w grudniu nieco ich przybywa. Tak czy inaczej bezrobocie w powiecie szczecineckim jest na historycznie niskim poziomie – przypomnijmy, że na początku XXI wieku bez pracy było grubo ponad 10 tysięcy mieszkańców powiatu. Wielu wyjechało za chlebem po wejściu Polski do Unii Europejskiej, ale też wzrost gospodarczy w kraju przełożył się na zwiększenie zatrudnienia.

Mimo kryzysu i perturbacji wywołanych rosyjską agresją okazuje się więc, że na razie bezrobocie w powiecie jest trzymane w ryzach. Minimalnie nawet spadło, co – uwzględniając napływ uchodźców – pokazuje, że rynek pracy mógł ich wchłonąć. To, jak sytuacja będzie wyglądać w roku 2023 zależy od wielu czynników, choć wszystkie prognozy zapowiadają spowolnienie gospodarcze, co może mieć przełożenie na poziom zatrudnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto