Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szczecinku ruszyła wypożyczalnia ulicznych hulajnóg elektrycznych [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Elektryczne hulajnogi koło szpitala
Elektryczne hulajnogi koło szpitala Rajmund Wełnic
Na ulicach Szczecinka pojawiły się hulajnogi elektryczne. To komercyjna sieć wypożyczalni tych pojazdów.

Hulajnogi elektryczne pojawiały się w kilku lokalizacjach na terenie Szczecinka - m.in. przy stacji kolejowej, na ulicy Dworcowej czy też Mickiewicza na wysokości wylotu rzeczki Niezdobnej. - To prywatna inicjatywa jednej z firm, która uzgodniła z nami lokalizację stacji wypożyczania hulajnóg - mówi Daniel Rak, burmistrz Szczecinka.

Hulajnogi wypożycza się podobnie jak rowery miejskie, choć za wyraźnie wyższą opłatą. Należy ściągnąć na telefon komórkowy aplikację do obsługi hulajnogi, założyć konto i przelać pewną kwotę pieniędzy. Gdy chcemy skorzystać z pojazdu, otrzymamy kod, który uruchomi hulajnogę, a system ściągnie z naszego konta kwotę zależną od czasu korzystania z niej.

Jak nas informuje wiceburmistrz Szczecinka Maciej Makselon, zgodnie z ustaleniami, miejsca postoju hulajnóg wyznaczono w pobliżu stacji Szczecineckiej Wypożyczalni Roweru Miejskiego (jest ich około 25). To ważne, bo hulajnogi po zakończeniu jazdy nie można ot tak, zostawić gdzie popadnie. Każda ma nadajnik GPS pokazujący dokładną lokalizację - jeżeli na koniec jazdy nie znajdzie się w określonym miejscu, to aplikacja nie zakończy czasu wypożyczenia. Na ulicach Szczecinka ma być około 150 hulajnóg. Nie można nimi (ograniczenie prędkości elektroniczne) szybciej niż 20 km/h, a niektórych miejscach 8 km/h. Ponadto są strefy miasta, w których hulajnoga nie pojedzie - system automatycznie da znak, że się zbliżamy do takiej strefy i zatrzyma pojazd.

Nie jest to też tani sposób podróżowania - uruchomienie hulajnogi kosztuje 3,5 zł i każda minuta jazdy 79 groszy.

Aktualizacja
Na masowe pojawienie się elektrycznych hulajnóg zareagowała już szczecinecka policja wydając komunikat przypominający o zasadach korzystania z takich urządzeń. - A takiego środka transportu mogą korzystać osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, ale mają skończone 10 lat, pod warunkiem, że posiadają kartę rowerową lub kartę motorowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T - informuje starszy aspirant Anna Matys, rzeczniczka komendy w Szczecinku. - Na hulajnodze elektrycznej nie można poruszać się z prędkością wyższą niż 20 km/h.

Należy przy tym korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone w kierunku w którym się porusza lub zamierza się skręcić. Jazda z prędkością zbliżoną do pieszego. Ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu. Kierujący musi także zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto