Od 18 lat szczecineckie Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzi Stowarzyszenie Atut. W sumie z różnych form zajęć korzysta w nich 30 dorosłych osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Placówka „od zawsze” mieści się w lokalu przy ulicy Połczyńskiej zarządzanym przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. I – tak jak wszędzie – wzrosły tu w ostatnim czasie opłaty czynszowe, związane głównie z ogrzaniem sporej powierzchni. Na tyle, że Stowarzyszenie musiało się rozejrzeć za nową siedziba WTZ. Opłaty za 400-metrowy lokal wynoszą około 8 tys. zł miesięcznie i na dłuższą metę są nie do udźwignięcia.
- Zgłosili się do mnie członkowie Stowarzyszenia przedstawiając trudną sytuację związaną z opłatami z pytaniem, czy nie mamy w swoich zasobach lokalu, do którego można byłoby przenieść WTZ –
mówi starosta szczecinecki Krzysztof Lis. Przypomnijmy, że działalność warsztatów finansowana jest w 90 procentach z dotacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, resztę kosztów pokrywa starostwo. Plus projekty, na które wsparcie uzyska Stowarzyszenie.
Po przeglądzie możliwości lokalowych w instytucjach powiatowych pojawił się pomysł, aby szczecineckie WTZ ulokować w budynku przy ulicy Wiatracznej. Kiedyś mieścił on wyłącznie dom dziecka, ale wraz ze zmniejszaniem się liczby wychowanków lokowano tam różne instytucje związane z oświatą czy pomocą społeczną. Dziś działa tam m.in. przedszkole, poradnia psychologiczno-pedagogiczna czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Jest także bursa dla uczniów szkół średnich. - Uznaliśmy, że młodzież z bursy możemy przenieść w inne miejsce, a zwolnione pomieszczenia przeznaczyć na warsztaty – starosta mówi, że panie z WTZ dokonały już wizytacji i propozycję zaakceptowały.
Lokatorzy bursy przeprowadzą się z początkiem nowego roku, a powiat wykona niezbędne prace adaptacyjne. - Jest możliwość uzyskania 180 tys. zł dotacji na ten cel, uruchomimy też własne fundusze – Krzysztof Lis mówi, że przenosiny WTZ z Połczyńskiej na Wiatraczną będą możliwe po przeprowadzeniu remontu.
- Użyczymy Stowarzyszeniu lokalu za darmo lub za symboliczną opłatą, bo niezwykle ważne jest, aby osoby niepełnosprawne miały zapewnioną należytą opiekę i nie można do tego typu działalności podchodzić w sposób komercyjny – starosta mówi, że wkrótce do sieci działających w powiecie warsztatów (są także w Barwicach) będzie chciał dołączyć nową placówkę w Bornem Sulinowie w oparciu do tamtejszy Dom Pomocy Społecznej.
Na stronie Stowarzyszenia WTZ czytamy, że warsztat jest placówką pobytu dziennego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, głównie upośledzeniem umysłowym. Poza zajęciami w pracowniach zawodowych, prowadzone są również zajęcia z rehabilitacji fizycznej, rewalidacji, socjoterapii i psychoterapii, koła zainteresowań, muzykoterapia, zajęcia rewalidacyjne oraz praktyki zawodowe. W ramach dodatkowych działań WTZ realizowane są warsztaty artystyczne, imprezy i spotkania integracyjne, zawody sportowe, warsztaty rozwijające umiejętności i zainteresowania uczestników WTZ, wycieczki oraz wyjścia do kina i teatru.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii